reklama

Nosné oleje: Zázrak pro zdraví, tělo i omlazování

Kdybych si měla z přírodní kosmetiky do své koupelny vybrat jen jednu kosmetickou pomůcku, byly by to nosné oleje. Vydají totiž za celou armádu zkrášlujících produktů.

Foto: iStock

Nosné oleje jsou ty, které jsou schopné "nosit" další přísady, třeba esenciální olejíčky. Někdo jim také říká základní, protože jsou častým základem při výrobě kosmetiky.

Můj názor ale je, že kdybychom u našich kosmetických mazlíčků tolik nemilovaly opojné vůně, různé konzistence, nebo třeba přidané třpytky u tělových produktů, nosné oleje by bohatě stačily jako základ každé kosmetické výbavy.

Mandle a kokos pro každého

Nosných olejů je hodně. Každý má jinou hustotu a konzistenci a také jiné schopnosti. Co se tělových a vlasových olejů týče, naprostým základem je mandlový nebo kokosový olej. Ten druhý dělá zpravidla dobře lidem, kteří jsou horkokrevní a mají středně mastnou kůži. "Kokosák" je totiž ochlazující, což se hodí zejména v letních měsících. Koupit ho můžete v drogérii i prodejnách se zdravou výživou. Hodí se pro péči o pokožku těla i obličeje, ale také si z něj můžete udělat vlasovou masku. Když jsou vlasy nebo jen konečky přesušené, vetřete olej do vlasů a nechte asi půl hodinky působit, pak smyjte.

Pro zimomřivější typy žen se asi více hodí mandlový olej, je středně hutný a dalo by se říci, že je mezi oleji takovým "neutrálem", který sedne každému. Hodí se jako základní olej, když si do něj chcete přimíchat esenciální oleje, ale pro příjemné promaštění ho můžete aplikovat na pokožku "jen tak". Stejně jako kokosový olej je vhodný i na vlasový zábal, jen je mastnější než kokosový.

Argan i jojoba ničí vrásky

Arganový olej se v posledních letech stal hitem i u nás a je k tomu mnoho důvodů. Olej z argánie trnité, která roste pouze v jedné části Maroka, má unikátní složení a velký podíl tokoferolů, esenciálních mastných kyselin nebo vitamínu A, E a F. Díky tomu je pak výbornou metlou na vrásky, a to ať používaný samostatně, nebo jako součást kosmetických přípravků. Jen je důležité si dát dobrý pozor při výběru, abyste koupily skutečný marocký arganový olej, a ne jeho levnou "nápodobu". Také ne nespleťte a nekupte si arganový olej vhodný do kuchyně, zejména jeho vůně by vás neokouzlila. Jinak arganový olej je vhodný i na svědivou pokožku, akné nebo ekzémy, protože zmírňuje svědění a je hojivý. Skvělý je i pro naše vlasy, v podobě zábalu jim dodává lesk a zmírňuje svědění vlasové pokožky, ve vlasových produktech je pak vítanou složkou.

Stejně účinný je pak jojobový olej, ten používali už indiáni pro jeho zklidňující a hojivé schopnosti. Hodí se i pro mastnou pokožku, protože není tak mastný jako některé jiné oleje a stejně jako arganový je vydatným bojovníkem proti vráskám. U hodně suché pokožky pak pomáhá s hloubkovou hydratací. Jestli máte suché vlasy, zkuste pár kapek tohoto oleje po umytí vetřít do vlhkých ručníkem vysušených vlasů a nechat zaschnout. Vlasy budou lesklé a zářivé.

Šípkový olej: Záchrana před jizvami

Třetí do olejové party je pak olej šípkový. Ač i on je často uváděný jako protivráskový, já bych především vyzdvihla jeho hojivé schopnosti. Je skvělý na jizvy, pajizévky i na eliminaci škod po popáleninách. A dobrou zprávou je, že si ho můžete, v době, kdy jsou zralé šípky, vyrobit samy. Stačí nasbírat asi dvě třetiny zavařovací sklenice šípků a zalít je kvalitním olejem, třeba olivovým. Pak nechat na okně odstát zhruba tři týdny, zcedit a olej je na světě. Šípkový olej doporučuji mazat i na těhotenské bříško, aby se nevytvořily strie.

reklama
reklama
reklama