reklama

Nepořádek v oceánu už nejde přehlížet, varuje české kreativní duo Traga

Ona je fotografka a umělkyně. On je architekt. Gabriela K. Činková a Tadeáš Kopča. Spolu pak tvoří nejen manželský pár, ale taky kreativní duo Traga, které se nebaví jen focením, cestováním nebo uměním, ale také uklízením.

Foto: www.traga.cz

Gabriela a Tadeáš jsou mimo jiné zakladateli platformy Keepitclean, která motivuje lidi, aby uklízeli přírodu kolem sebe. Situace už je totiž skutečně alarmující. Firmy se snaží reagovat a problém globálně řeší například snižováním používaných plastů, začít ale musí každý sám u sebe. 

Jsou to právě plasty, které tvoří nejrozšířenější druh odpadu ve světových oceánech.  "Už to nejde přehlížet," varují Gabriela a Tomáš.

Kde je situace s odpadem na světě nejhorší?

T: V Indonésii. Ale tamní lidé za ni ani tolik nemohou. Oni nejsou informovaní. Neuvědomují si, že odpad je problém. Když jsme jeli lodí mezi ostrovy, říkali jsme si, jak na palubě krásně udržují pořádek a všechno končí v odpadkových koších. Na konci plavby ale všechny koše vzali a vysypali je do moře. To bylo strašně frustrující, děsivé. Nechápu, že to jiná lidská bytost necítí.

Je problém opravdu tak vážný, jak se říká?

T: Možná ještě horší. V oceánu je odpadu hrozně moc. Lidi totiž hřeší na to, že oceán je velký a hodně toho snese. Pořád se chováme špatně. Ani ve Francii už se v některých chvílích nemůžete koupat, protože proudy tam přinášejí neskutečný humus, který ještě podpoří výtoky z různých potrubí. Odpad najdete přímo ve vodě i na plážích. Strašlivé jsou i malé plasty, třeba tyčky z lízátek, které žerou menší živočichové. A když ve Francii vezmete do ruky písek, vysypou se z něho peletky - to jsou takové maličké kuličky, ze kterých se vyrábí PET lahve.

Kolik procent toho odpadu tvoří plasty?

T: Osmdesát, možná devadesát procent.

Jste patrony globálního běhu Run For The Oceans, který se koná také v Česku. Až do 16. června platí, že značka Adidas dá za každý uběhnutý kilometr s aplikací Runtastic dolar organizaci Parley na boj s plasty v oceánech. Jak tuhle aktivitu vnímáte?

G: Je super. Dává nám smysl. Pomoc každého jednotlivce je důležitá, ale zároveň je potřeba dělat věci ve velkém. A Parley je v tomto směru úžasná organizace.

T: Parley se snaží inspirovat, dělat hezké věci, zakládají si stejně jako my na vizuálním stylu. To je nám všechno sympatické. U značky Adidas je navíc důležité, že takto funguje dlouhodobě. Nesnaží se jen jednou kampaní vyčisti karmu. Zároveň totiž ukazuje, že recyklované plasty z oceánů se dají použít na výrobu krásných bot nebo oblečení - přesně tak, jak to dělají. To nás hodně baví.

Vy sami jste autory dalšího projektu - iniciativy Keepitclean. Jak funguje a co je jeho posláním?

T: Keepitclean je propagátor pořádku.

G: Oficiálně se jedná o neziskovou platformu, která vznikla v roce 2013. A dnes je do ní zapojeno hodně lidí. My se jen snažíme šířit nějaký světonázor, v rámci toho pak sdílíme a vymýšlíme různé projekty.

Kolik už se vám podařilo zapojit lidí?

T: Instagram i Facebook mají po třech tisících fanoušků. Reach některých příspěvků se pohybuje kolem 20 tisíc. Ale samozřejmě záleží na úhlu pohledu, protože jsme hodně rozmanití. Základem všeho je česká komunita, která hodně cestuje po Česku i po světě. Ti lidé nám posílají zajímavé příspěvky z dovolených, ale také z míst, kde se usadili a etablovali. Takže teď už působíme všude po světě - uklízíme hory i oceány.

G: Hlavní myšlenka Keepitclean zněla: Ukliď místa, na kterých se chceš bavit. Od lesu za barákem až po oceán.

Jaká nejzajímavější místa jste uklidili?

T: Jsme na začátku dlouhodobější věci. Na Praze 6 na Babě býval prvorepublikový sad v příkrém svahu. Ještě ve dvacátých letech byl krásně zalesněný. Jenže dlouhá léta se o něj nikdo nestaral. Dnes je z něho džungle. Sad zarostl, ovocné stromy jsou mrtvé. My to teď celé obnovujeme. Začali jsme úklidem, chceme vysázet nové stromy, zařídit tam nějaký mobiliář v podobě laviček, košů a dalších věcí. Tohle zapadlé místo nikdo nepamatuje, ale jednou bude zase super. Výhled tam je jedinečný.

G: Takže úklid je jenom první fáze. Snažíme se ale naše projekty dotahovat dál.

reklama
reklama
reklama