reklama

Nejčastější chyby při nanášení opalovacího krému: Které z nich děláte také?

Nanášení opalovacího krému je v létě samozřejmost. Jeho účinnost se ale výrazně snižuje, pokud děláte následující chyby.

Foto: iStock

Aplikovat v létě přípravky s obsahem SPF je už pro většinu z nás samozřejmostí. Krémy ale často nepůsobí tak, jak mají, a to kvůli chybnému nanášení. Jaké chyby jsou nejčastější a jak opalovací krém správně nanášet? Máme pro vás pár důležitých zásad.

Jako první je důležité určit fototyp pokožky a podle toho pak zvolit ten nejvhodnější opalovací přípravek. Účinnost proti slunci je charakterizovaná ochranným faktorem SPF, který označuje, kolikrát déle může člověk být na slunci bez vzniku spálení. Například pokud pokožka zarudne při pobytu na sluníčku za 10 minut, použijete-li SPF 20, doba bezpečného pobytu se prodlouží na 200 minut.

UVA i UVB záření proniká i pod vodní hladinu. Myslete na to, že při koupání dochází k rychlému smývání ochranného opalovacího přípravku. Proto je vhodné vybírat voděodolné opalovací prostředky. 

Filtr opalovacího krému může být dvojího druhu - chemický, kterým disponuje většina levnějších krémů, a minerální, na který častěji narazíme v lékárnách. Ten je vhodnější zejména pro citlivou a dětskou pokožku. Trendem je také obohacování opalovacích krémů o antioxidanty, které posilují ochranou schopnost buněk před UV zářením. Důležitý je výběr kvalitního produktu s řádným označením.

Ideálně dvě vrstvy

Opalovací krém je důležité nanést rovnoměrně, nejlépe ve dvou vrstvách. Při druhé aplikaci se totiž zatřou i zapomenutá místa. Měli byste věnovat pozornost taky citlivým partiím těla, jako jsou chodidla, nos, rty a ušní boltce. Často se zapomínáme mazat okolo krajů plavek, na hřbetech rukou a klíčních kostech. Proto tyto partie zkuste neopomenout. Přípravek byste měli aplikovat minimálně dvacet minut předtím, než se chystáte na slunce.

Nejčastější chyby

Špatné dávkování opalovacích přípravků je nejčastější příčinou spálení na sluníčku. Velmi důležité je, kolik krému na tělo nanesete. "Doporučené množství opalovacího přípravku činí dva miligramy na jeden centimetr čtvereční kůže. V praxi na celé tělo průměrné dospělé osoby použijeme asi šest čajových lžiček krému. Použijete-li jen polovinu doporučeného množství, sníží se úroveň ochrany o dvě třetiny," vysvětluje dermatoložka Markéta Majerová z Medicom Clinic.

Často se taky zapomíná na obnovování opalovacího krému. Na to byste měli myslet každé dvě hodiny, ne jen po koupání, nebo když se zpotíte. Opalovací krém může být taky snadno z pokožky setřen ručníkem, pískem, nebo při slunění se na dece a otáčení se.

Pomoci může i ošetření

V letním období, kdy pleť působí unaveně, je vysušená vlivem UV záření či klimatizací, je ideálním pomocníkem ošetření metodou Skinbooster. "Jedná se o aplikaci zasíťované kyseliny hyaluronové pomocí tenkých jehliček nebo kanylou do hlubších vrstev pokožky. Je vhodné pro oblast obličeje, ale také dekoltu, krku a rukou. Pokud chcete bojovat proti tvorbě a prohlubování mimických vrásek v obličeji, je ideálním řešením aplikace botulotoxinu. A pak už se jen bezstarostně usmívat do sluníčka," vysvětluje dermatoložka Zuzana Macková z Perfect Clinic Dermatology.

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama