Nejčastější chyby, které děláme při běhu
Běh si získává stále větší oblibu a začali jej provozovat i lidé, kteří ještě nedávno prohlašovali, že ho nesnášejí. Jako jiné fyzické aktivity našemu tělu obecně prospívá, ale i tento sport se ale neobejde bez občasných zranění. Dobrá zpráva je, že se jim dá předejít. Přečtěte si, v jakých věcech se chybuje nejčastěji.
Běhání je stále oblíbenější a zdravé, to ano. Ale nemusí tak platit za všech okolností. Je dobré vědět základní pravidla a čemu se vyvarovat, abychom si spíše neuškodili.
Jakých chyb se při běhu dopouštíme nejčastěji?
Zanedbáváme zahřátí a protažení
Riziko natržení nebo natažení svalu je při sportu vysoké, pokud své tělo nejdříve na výkon dobře nepřipravíte. "Protažení celého těla, nejenom nohou nebo paží, je stejně důležité před výkonem i po něm. Na začátku se musí sval prohřát, protáhnout, aby nedošlo k mikrotrhlinám ve svalu a šlaše, po výkonu se uvolněním svalů zvýší odvod odpadních látek, aby mohl sval rychleji zregenerovat," vysvětluje Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka pražské FYZIOkliniky.
Na závod si kupujeme nové běžecké boty
Mnoho z nás dělá tu chybu, že si myslí, že se nám v nových botách bude běhat lépe než našich starých obnošených. Tenisky jsou ale vyrobené z materiálu, který potřebuje chvíli čas, aby se vašemu chodidlu přizpůsobil. Proto je třeba v botách párkrát vyběhnout, než se v nich budete opravdu cítit pohodlně. Pokud se chystáte na závod, rozhodně sáhněte po své staré vyšlápnuté obuvi.
Běháme bez ponožek
Ponožky jsou dodatečná ochrana pro vaše chodidla. Chrání vás před odřeninami, puchýři a odvádí pot.
Jdeme přes bolest
Hnát běh přes bolest se nevyplácí. "Problém je, že řada lidí považuje bolest za součást sportu a myslí si, že dalším sportováním odezní. Opak je ale pravdou. Když budu ignorovat fakt, že mě bolí koleno, a dál budu běhat bez dostatečného protažení, budu se po zátěži cítit stále hůř, časem pocítím bolest i při běhu a později i v klidu. Typickým důsledkem jednostranné zátěže bývají bolesti zad nebo vyhřeznutá meziobratlová ploténka, která postihuje zvlášť sportovce se shrbenými postoji - tenisty, florbalisty či basketbalisty," varovala Iva Bílková.
Pokud je chodidlo po běhu nateklé, něco není v pořádku. Může se jednat o zánět šlach nebo námahovou zlomeninu. Rozhodně neváhejte vyhledat lékaře.
Začátečníci taky mají často tendenci přepálit start a nedbají na pořádnou regeneraci, která je klíčová pro předcházení zranění. Dopřejte si saunu, masáž nebo lehké plavání v bazénu.
Neumíme si vybrat vhodné boty
Mnoho lidí si velikost obuvi vybírá podle délky chodidla, kterou měří od paty po palec. U mnohých ale není palec nejdelším prstem na noze, ale je to až prst druhý. Velikost běžeckých bot byste vždy měli měřit od nejdelšího prstu a ujistit se, že máte i tak vepředu ještě trochu místa.