Jste závislí na nakupování? Udělejte si test
Na jedné straně nás zaplavují neustálé módní trendy, na druhé zase minimalistický styl a udržitelný život. Jak si mezi chaosem najít svůj řád?
S nakupováním nového oblečení, doplňků, či čehokoliv, co nám dělá radost, je to dvouznačné. Je to zvyk, co nám může přinést odpočinek, ale zároveň nás dostat do pasti závislosti.
"Méně je více" patří mezi slogany, které jsou teď prudce trendy. Šatník o třiceti kouscích, zázračné úklidy i domácnost bez odpadu jsou techniky, o něž se zajímá obrovský počet lidí na celém světě. Na straně druhé jsou tu stále nové kolekce v obchodech, výprodeje a akční nabídky. A v neposlední řadě touha uspět, vypadat bezchybně 24 hodin denně a mít své fanoušky a následovníky na sociálních sítích. Není divu, že naše mysl, tlačená ke stále většímu výkonu, není v harmonii.
Vše s mírou
Psychologové tvrdí, že nákup něčeho nového vám neublíží, pokud se tak děje občas. Obecně prý výlet do butiku pro nové oblečení pomáhá ženám po rozchodu, které se tak snaží nejen dát dohromady své sebevědomí, ale představují si, kam si nový outfit vezmou. Tím vlastně plánují svou pozitivní budoucnost. Pořizovat si nové věci ve chvíli, kdy vás potkaly velké životní změny, je úplně normální.
Kdy máte problém?
1) Stojíte před plnou skříní s pocitem, že nemáte co na sebe
2) Před partnerem tajíte, že jste si pořídili něco nového
3) Roste vám dluh na kreditní kartě
4) Kvůli nákupům odmítáte jiné aktivity
5) Když si nemůžete pořídit alespoň jednu malou věc týdně, vnímáte neklid
Jestli jste si alespoň na tři body odpověděli ano, vaše chování kompenzuje jiný vnitřní problém, ke kterému se nechcete postavit čelem. Obáváte se totiž zranění. Zapomeňte proto na klišé slogan z Pinterestu, že nákupy jsou levnější než návštěva terapeuta, a objednejte se na konzultaci. Uvidíte, že se vám uleví.