reklama

Na toaletě sedíte špatně. Zaděláváte si tak na problémy

Ukazuje se, že sezení na míse není ten nejlepší způsob, jak vykonávat potřebu. Jak na to správně a zdravě?

Foto: iStock

Nedávno se mi do ruky dostala kniha s názvem "Gut" (do češtiny přeložena jako "Střevo není tabu") od autorky Giulii Enders. A nebyla bych to já, abych se do ní okamžitě nezačetla. Autorka v ní probírá spojení mezi našimi střevy a mozkem, zabředává do problematiky alergií, intolerancí a třeba i probiotik. Hned v úvodu vás ale dostane tvrzením, které je i tématem dnešního článku, a to že na toaletě sedíme špatně.

Gulia Enders je německá mikrobioložka a expertka na lidská střeva, která v knize tvrdí, že bychom měli svou potřebu vykonávat ve dřepu a ne na toaletě sedět s nohama v úhlu 90 stupňů. Poloha dřepu je pro nás prý zdravější, protože tak klademe na střeva mnohem menší tlak. Pokud si na toaletu sedneme, celý proces prý jen prodlužujeme.

V rozhovoru pro The Guardian uvedla, že "přes miliardu lidí po celém světě, kteří na toaletě dřepí, nemají skoro žádné střevní potíže. Na druhou stranu my na západě musíme hodně tlačit, abychom svou potřebu vůbec vykonali, a tak si občas vytlačíme i kousek střeva." Vysvětlení hemeroidů černé na bílém.

Pokud chcete přesnější vysvětlení, proč je pozice ve dřepu pro naše střeva zdravější, tak se musíme podívat na svalovou skupinu, která se nazývá "zdvihač konečníku". Tato svalová skupina brání nechtěnému úniku stolice a plně se uvolní jen v poloze podřepu. V běžné pozici na záchodové míse k úplnému uvolnění nedojde a proto je zapotřebí většího tlaku.

Každopádně záchrana existuje i pro nás s obyčejnou toaletou, a to je dát si před ní stoličku, na kterou si položíme nohy. Tím tak můžeme polohu ve dřepu simulovat.

Já si to samozřejmě chtěla otestovat v praxi a tak jsem týden žila na toaletě s menším žebříkem, který jsem vyhrabala ve skříni. A řeknu vám, že pokud si na toaletě rádi přečtete noviny, časopis, či kapitolu románu, pak tuto metodu nezkoušejte. Protože než byste si přečetli titulek, budete s vaší potřebou hotoví. Takže ano, funguje to.

Celé toto téma jsem pak s nadšením otevřela na večírku, který jsme s kamarády pořádali. Existuje snad lepší téma, které rozpustí ledy, než vylučování? Nejvtipnější z toho všeho byly zprávy, které jsem dostávala den poté, plné nadšení, jak tento koncept krásně funguje.

Každému radím si tento malý trik alespoň na chvilku vyzkoušet, možná budete překvapeni.

reklama
reklama
reklama