reklama

Na detox pamatujte i u svého psa: Hoďte mu do misky bylinky, poděkuje vám

Pročištění organismu má prokazatelně příznivý vliv na naše zdraví a u domácích mazlíčků tomu není jinak. Proč a jak dopřát vašemu psímu kamarádovi detox?

Foto: iStock

Detox je proces, během něhož se tělo zbaví škodlivých látek a celkově se zregeneruje. A je jedno, jestli se jedná o organismus lidí nebo jejich zvířecích kamarádů. 

V těle se přes zimu nahromadí obvykle největší množství různých toxinů, proto je nejvhodnější dobou pro očistu jaro. Navíc v tomto období bývá všude plno čerstvých bylinek, které vám v detoxikaci pomohou. Samozřejmě je ale vhodné dopřát psovi pročištění těla i kdykoli v průběhu roku.

Jak začít

Začít můžete kdykoliv. Detoxikaci se žádné časové meze nekladou. V zásadě existují dva způsoby, jak vyplavit toxiny z organismu. "Můžete si jednak koupit detoxikační prášek či gel, který koupíte v obchodě s potřebami pro domácí zvířata, nebo zvolit vlastní cestu, kdy si detoxikační látky seženete sami," vysvětluje produktová specialistka z e-shopu SpokojenýPes.cz Zuzana Novotná. Přírodních detoxikantů je celá řada. U většiny z nich stačí vyjít na louku/zahradu a pořádně se porozhlédnout. Samozřejmě za předpokladu, že víte, co hledáte. Nasbírané bylinky jednoduše přidáte do misky s krmením a promícháte.

Od pampelišky až po kysané zelí

Abyste mohli pejska zbavit toxinů, musíte vědět, co potřebujete, a jak to funguje. Například taková pampeliška stimuluje funkci jater a podílí se na odbourávání cholesterolu a toxinů. Další běžně v přírodě dostupnou rostlinou je kopřiva. Ta odstraňuje těžké kovy z organismu a prospívá játrům i ledvinám. Až téměř zázračné účinky, které již plně docenili staří Římané, má ostropestřec mariánský. Fialová bylinka na první pohled připomíná bodláky, ale nenechte se zmást vzhledem. Její výtažek, tzv. silymarin, chrání játra, čistí střeva a má protinádorové účinky. Obvykle je k sehnání ve formě za studena lisovaného oleje, pamlsků či semínek.

Samostatnou kapitolou je kysané zelí, jež je velmi neoprávněně opomíjeným detoxikantem. Podle studie zveřejněné v prosinci 2007 v časopise "Applied and Enviromental Microbiology" obsahuje až 13 kmenů probiotik (v běžné stravě je obvykle pouze 1 kmen). Jak je známo, probiotika jsou živé bakterie, které příznivě ovlivňují organismus v mnoha směrech. Zelí tepelně neupravujeme a podáváme v syrovém stavu. Ideálně domácí výroby s velmi omezeným množstvím soli. "Pokud jej budete kupovat, tak se vyhněte pasterizovanému a sterilizovanému zelí, které prošlo konzervací při vysoké teplotě. Teplem se ničí většina prospěšných látek," radí produktová specialistka z e-shopu SpokojenýPes.cz Zuzana Novotná.

Zásadní otázkou zůstává, v jakém poměru potraviny pejskovi servírovat. Obecně platí heslo: všeho s mírou. Nicméně záleží na velikosti a váze chlupáče. Pokud s detoxikací nemáte žádné zkušenosti, uděláte nejlépe, když se poradíte se zkušeným chovatelem nebo vaším veterinářem.

Další užitečné dobroty, které byste měli znát

  • Kurkuma, řepa a petržel - svou antioxidační a protizánětlivou schopností hrají úlohu ochránce jater.
  • Česnek - detoxikuje jaterní tkáň. Můžeme využít i česnek medvědí.
  • Chlorela - zbaví tělo toxických látek, především těžkých kovů. Obsahuje vysoce kvalitní nenasycené a nasycené mastné kyseliny a esenciální aminokyseliny.
  • Lichořeřišnice - tato rostlina má prospěšné účinky na močovou a dýchací soustavu.
  • Bříza - podporuje činnost ledvin.

Závěrem

V případě, že krmíte granulemi, doporučujeme detoxikaci alespoň jednou za rok. Ti z vás, kteří pejskovi vaří nebo mu stravu skládají "podle oka", by měli zbavovat tělo toxinů několikrát do roka. Dále je doporučeno detoxikovat po nemocech a různých veterinárních zákrocích.

Nakonec nezapomeňte ani na sebe. Výše popsané postupy nejsou pouze návodem pro očistu psího organismu, ale stejně dobře pomůžou i nám lidem. Zejména kysané zelí je fantastický lék. Detoxikaci můžete začít společně. Protože jak všichni dobře víme, ve dvou se to vždycky lépe táhne.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama