reklama
 

Jak přesně škodí stres: Jaké zdravotní potíže umí způsobit?

O tom, že stres je našim nepřítelem slyšíme ze všech stran. Co ale doopravdy může přemíra stresu způsobit?

Foto: iStock

Občas toho máme hodně v práci nebo mnoho povinností v domácnosti a holt máme období, kdy se trochu více stresujeme. To je ještě jakž takž v pořádku. Co se ale stane, když takové období bude delší, než by mělo?

Všude se mluví o tom, že bychom se měli naučit stres ovládat, meditovat, dělat jógu, ale proč vlastně? Je na čase se podívat, co takový chronický stres opravdu může způsobit.

Zhoršuje trávení

Ve stresu většinou jíme jinak, než když se cítíme v pohodě. Jíme buď moc, nebo málo a máme tendenci sahat po jiných potravinách. Většinou to nejsou ty kvalitní a na vitaminy bohaté. Spíše chipsy, sušenky a čokoláda. To má na naše trávení samozřejmě neblahý vliv a může se vyvinout až v bolesti žaludku a pálení žáhy. Tělo ve stresu taky trochu jinak zpracovává to, co mu dáváme, což ve výsledku může způsobit buď průjem nebo zácpu.

Může vést až k cukrovce

Když je tělo ve stresu, začne produkovat stresové hormony v čele s kortizolem. Na základě toho pak játra začnou produkovat více glukózy, což je forma cukru v krvi, která vám dává energii na "boj nebo útěk" situaci (protože to si tělo myslí, že právě potřebujete). Pokud se tato energii nijak hodnotně nevyužije, tak u většiny z nás ji tělo zase absorbuje a my ji můžeme využít znovu. Ale pro některé - zvláště ty náchylné k cukrovce 2. typu - to neplatí a může je to přiblížit k tomuto onemocnění ještě o něco blíž.

Zhoršuje PMS a menstruaci

Pokud je tělo ve stresu, reproduktivní orgány nefungují tak, jak mají a to ve výsledku může za zhoršení PMS (aneb více bolesti, nadýmání a problémy s trávením) a samotné menstruace. Nejčastější je úplné vynechání cyklu, nebo nepravidelnost.

Riziko srdeční příhody

Chronický stres může zapříčinit problémy se srdcem. Neustále zvýšený srdeční tep a stresové hormony jako adrenalin a kortizol, které se vyplavují, mohou být příčinou vysokého krevního tlaku nebo rovnou srdeční příhody.

Chronická bolest

Stažené svaly, bolesti hlavy a další. Naše těla jsou sice uzpůsobená na těžké podmínky a schopnost na ně rychle reagovat, ale ne na to, aby v nich byli pořád. To pak nastupuje chronická bolest.

Problémy s pletí

Jak asi tušíte, chronický stres rozhodně není dobrý na pleť. Pokud se vám tvoří pupínky a máte jiné problémy s pletí, dost možná to znamená, že je vaše tělo neustále podrobeno stresu. Je to taky z toho důvodu, že stres, jak jsme psali výše, nesvědčí vašemu zažívání a to se většinou na pleti vždy odrazí.

Související

reklama

Komerční tip

reklama