Letní sporty: Radost, nebo riziko?
Léto je ideální čas na pravidelné sportování, a to i pro ty, kteří jinak pohybu po zbytek roku moc nedají. Je ale nutné dodržovat několik pravidel, aby nám pohyb byl opravdu ku prospěchu.
Zpevnit postavu a trochu se rozpohybovat, kdy jindy než v létě? Pravidelní sportovci vědí, jak o sebe dbát, aby byl sport radost, a ne mučení. Ti spíše sváteční by se ale měli držet několika pravidel, aby místo s radostným pocitem a dobrou fyzičkou neskončili třeba s bolavými zády.
Záda, nejslabší místo
Pokud nemáte s pravidelným sportováním zkušenost, jako první místo na těle to obvykle odnese některá část zad. Na úvod jsem se proto zeptala MUDr. Hynka Lachmana (bezbolestizad.cz), jak to zařídit, aby záda trpěla co nejméně, případně jak poznat, kdy zajít k lékaři.
"Pokud si nechceme letním sportováním a touhou po lepší fyzické kondici zadělat na problémy se zády, měli bychom se jim náležitě věnovat. Samotné rozcvičení a protažení je nutnost, nesmíme však zapomínat ani na správnou výživu nervů zad. Vyživované nervové buňky se lépe hojí, sílí a jsou schopny déle odolávat poškození a vzniku bolesti. Soustředit se musíme zejména na zvýšení příjmu vitaminů skupiny B - B1, B6 a B12. Je proto velmi důležité pravidelně užívat léky obsahující dostatečně vysoké léčivé dávky těchto vitaminů. Nezapomeňte si však pohlídat rozdíl mezi lékem a výživovým doplňkem. Dejte si také pozor na to, jakou bolestí trpíte. Pokud bolestem předcházel traumatický moment, jestli trvají déle než tři týdny nebo pokud se postupně zhoršují, je vhodné vyhledat lékaře. Pozor si také musíme dát v případě, že bolest vyzařuje do rukou či nohou, je spojena s poruchou močení či defekace, s poruchou hybnosti končetin, pokud se objeví během infekčního onemocnění či pokud intenzita bolestí zcela znemožňuje běžný pohyb."
Začněte pozvolna
Jestli nejste v kondici nebo trpíte na nějaké bolesti, je nutné začít s cvičením velmi opatrně. Možná je nejlepší se poradit s odborníkem, lékařem či fyzioterapeutem, který typ sportu by byl právě pro vás ten nejvhodnější. Když vás nic nebolí, ale se sportem začínáte, chce to pozvolný nástup. Je určitě dobré se naučit dýchat, bez správného dýchání tělo nedostane vše, co mu pohyb nabízí.
Pokud jste si vybrali dynamický styl pohybu, je určitě dobré se naučit protáhnout celé tělo předtím, než se například do běhu pustíte. Také není od věci využít pro první hodiny služeb trenéra. Ten vám ukáže, jak nejlépe využít energie, ale také kde jsou vaše slabá místa. Trenér se vyplatí třeba v posilovně, ale pro běžecké začátečníky…
Nepodceňujte odpočinek
Aby mělo sportování blahodárné účinky, je nutné nepodceňovat odpočinek. Svaly, které třeba nikdy předtím namáhané nebyly, potřebují relax. Třeba u běhu začněte na frekvenci dvakrát týdně, ani na kole byste neměli trénovat denně, a dokonce i po plavání je nutný oddech. U pokročilejších sportovců stačí den, začátečníci, pokud cítí větší únavu, by měli odpočívat raději dva dny.
Když jste se rozhodli sportovat, abyste zatočili s kily navíc, nečekejte, že zhubnete jen sportem, nutné je upravit i stravování. V létě trávení nefunguje tak dobře jako třeba v zimě a je dobré veškeré pohybové aktivity spojit se zdravějším jídelníčkem, bohatým na ovoce a zeleninu. A také nezapomínat na pitný režim.