Jak předejít chřipce: Jednoduché tipy na prevenci
Období chřipkové epidemie je opět na obzoru. Mít chřipku není žádná legrace, většinou nás připoutá na lůžko až na týden nebo dva. Nejlepší obrana je samozřejmě prevence - jak na to?
Nastává zase období, kdy je riziko chřipkové epidemie největší. Mnoho lidí přitom nakažlivé onemocnění často zlehčuje a zaměňuje jej s běžným nachlazením, které mívá výrazně lehčí průběh. Nejlepší ochranou je samozřejmě prevence.
Na začátku tohoto týdne evidoval Státní zdravotní ústav 1158 případů chřipky na 100 tisíc obyvatel, přičemž chřipková epidemie se vyhlašuje při dosažení hranice 1500 případů. Virové onemocnění je charakteristické tím, že většinou zaútočí s velkou silou a zdravotní stav se výrazně zhorší během několika málo hodin.
Podobně nepříjemný průběh má i nachlazení, se kterým se během chladných měsíců setká téměř každý. Mnoho nemocných spoléhá v těchto případech na samoléčbu. Chřipka a nachlazení ale není to samé, a tak by se pacienti měli mít na pozoru.
Nachlazení a chřipka není to samé
Zatímco chřipka obvykle trvá jeden až dva týdny a projevuje se výrazně zvýšenou teplotou až horečkou, bolestí hlavy, kloubů a svalů i celkovou slabostí, nachlazení mívá výrazně lehčí průběh po dobu několika dní až týdne.
Chřipka je onemocnění virového původu a vyskytuje se zejména na podzim a na jaře. Důsledkem tohoto sezonního výskytu je většinou počasí chladného rázu. Organismus je nucen se daleko více vyrovnávat s okolními teplotami (venku, v místnosti), což rozhodně nepodporuje sílu imunitního systému.
Pozor na samoléčbu
"Pacienti, kteří při chřipce či nachlazení spoléhají na samoléčbu, by měli výběr vhodných léčivých přípravků konzultovat se svým lékárníkem, který je seznámí s dostupnými přípravky a pomůže jim vybrat ten nejvhodnější. A upozorní je také na správné dávkování či nevhodnou kombinaci s jinými léky, které pacient užívá. Nabídka přípravků v lékárnách je poměrně široká - pro snížení horečky je vhodné použít léky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu, oblíbené jsou zejména léčivé přípravky ve formě horkých nápojů. Je však důležité poslechnout rady lékárníka a dodržovat stanovené dávkování," upozorňuje pacienty doktor farmacie Lubomír Chudoba.
Například při léčbě rýmy je velmi důležité dbát na správné dávkování a nepřekračovat doporučenou délku léčby. "I léčivé přípravky dostupné bez lékařského předpisu totiž mohou způsobit závislost. Tu si můžete velmi lehce vypěstovat na nosní kapky s obsahem dekongesčních látek. Kapky vám nejprve pomohou k uvolnění nosu při rýmě, jejich dlouhodobějším používáním si však naopak nosní sliznice na jejich pravidelný přísun zvykne a mezi jednotlivými dávkami zduří - to pak jedinec pociťuje jako ucpaný nos a užije novou dávku. Dostává se tak do začarovaného kruhu závislosti na kapkách," upozorňuje na možná rizika lékárnice Michaela Bažantová.
Jak se proti chřipce bránit
Základem prevence je především přirozené posílení imunity prostřednictvím pravidelných sportovních aktivit, otužování se a konzumace stravy bohaté na vitaminy i minerály. "V zimě, kdy je nemocnost nejvyšší, je vhodné podpořit obranyschopnost organismu příjmem dostatečných dávek vitaminu C, nejlépe v přirozené formě, zinku a vitaminu D. Vhodné jsou také přípravky s hlívou ústřičnou s obsahem betaglukanů," radí viceprezident České lékarnické komory Aleš Krebs, s tím, že důležitá je rovněž hygiena jakožto prevence šíření chřipky i dalších onemocnění. "Protože se chřipka přenáší při kašli, kýchání a smrkání, je dobré omezit pobyt v prostorách s velkou koncentrací lidí, jako je MHD či obchodní centra. Není vhodné sdílení nápojů a příborů nebo předávání mobilních telefonů. Samozřejmostí musí být časté a důkladné mytí rukou."
Pokud se pohybujete v okolí nemocného, tak je důležité, aby se infekce nerozšiřovala. Používejte proto papírové kapesníky a mějte oddělené nádobí.
První pomoc
- Hned při prvních příznacích akutního stavu je ideální zalézt do postele a zůstat v klidu, pít hodně tekutin a v místnosti často větrat.
- Velkým pomocníkem jsou taky bylinky, ovoce a zelenina. Všeobecně známé přírodní antibiotikum je česnek.
- Dalším, nedoceněným pomocníkem je křen, který obsahuje velké množství vitaminu C, povzbuzuje trávení a organismus, má antiseptické, tonické a diuretické účinky.
- Pomoct může taky cibule, černý bez, lipový květ, jitrocel nebo šalvěj.
- Pro posílení imunitního systému dobře funguje echinacea, snižuje náchylnost k nachlazení a příznivě ovlivňuje léčbu infekce dýchacích cest. Je dobrá hlavně při prevenci a na začátku onemocnění. Používají se extrakty ze suchých kořenů a natí nebo lisovaná šťáva z čerstvé nati.