reklama

Konec růžových pilulek: 6 tipů, jak se zbavit kocoviny přírodním způsobem

Čím je člověk starší, tím horší kocovina je. Jenže příchod nového roku bez večírky, to je jako Vánoce bez sněhu. Ehm. Takže jak se jí zbavit, aniž byste museli sahat po lécích plných chemie?

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Večírek se vyvedl, jen alkoholu bylo trochu přes míru. Druhý den nás čeká přinejmenším lehká bolest hlavy, možná dokonce pocit, jako by nás někdo praštil kyjem. Abychom přežili den, požadavky dětí nebo šéfa, je nutné znát základní pravidla zvládání kocoviny.

1) Hydratujte tělo

Nejlepší je, když si na tohle pravidlo vzpomeneme už během popíjení. Alkohol je silně močopudný, a tak jsme po větší konzumaci "vyschlí jako tresky". Je tedy dobré prokládat pití také vodou, nejlépe bez bublin, pokojové teploty, jen třeba ochucené trochou citronu. Sklenici vody se do sebe snažte vpravit i večer před usnutím, i když to normálně není ideální. Kocovinové ráno pak začněte velkým hrnkem čaje oslazeného medem - tělo potřebuje dobít energii. Když je to opravdu hrozné ráno, přidejte některý z rozpustných přípravků na kocovinu.

2) Vydatná snídaně

Říká se, že není dobré pít nalačno a je na tom hodně pravdy. Když se před večírkem najíte trochu mastnějšího jídla, mastnota potáhne stěny žaludku a ochrání je proti překyselení, tedy i proti pronikání alkoholu. Pokud jste se pořádně promastit nestihli, zkuste začít den po pořádné dávce tekutin i hutnější snídaní. Jak přesně by měla vypadat, si radit netroufám, protože každý žaludek snese něco jiného, ale pro představu míchaná vajíčka, chleba s máslem a pomerančový fresh nám v boji proti kocovině mohou pomoci.

3) Pivo jako vyprošťovák

Tělo má po prohýřené noci chuť na další alkohol, i když se to třeba ráno při kocovině nezdá. Jednou z možností je vypít po snídani třetinku piva, nejlépe nějakého hořkého, které tělo upokojí a zároveň mu dodá potřebné tekutiny. Není to ale recept pro každého, vyzkoušejte ho, jen pokud se na to cítíte. Naopak ranní káva pro organismus vůbec není dobrá, překyseluje a dehydratuje totiž tělo, a tak jen zvyšuje neblahé účinky zbytkového alkoholu v krvi. Raději tedy výjimečně posnídejte čaj.

4) Cukry potřebujeme

Tělo potřebuje, po velkém odlivu energie, rychle dobít baterky, k čemuž jsou dobré cukry. O jejich zdravosti tady samozřejmě nemluvíme, proto si vyberte, co máte nejraději, ať už je to cola nebo čokoláda, a trochu si zahřešte. Ovšem jde to i zdravější cestou, čokoládu můžete vyměnit třeba za banán, ten je také plný cukru.

5) Bylinky fungují i u kocoviny

Bylinky mají opravdu všestranné využití, několik z nich dobře funguje i na kocovinu. Zkuste třeba pořádný odvar z máty - "nakopne" vás, stejně jako zázvor; zklidní naopak heřmánek. Čaj je dobrý osladit lžičkou medu.

6) Trocha pohybu

I když si málokdo umí představit, že vyskočí z postele a půjde na procházku, právě pohyb na čerstvém vzduchu je na kocovinu nejlepším lékem. Majitelé psů, které páníčkova nevolnost nezajímá, by mohli vyprávět. Přemluvit se k vycházce je náročné, ale už cestou zpátky si budete blahopřát. V létě není špatné ani vyrazit do bazénu a přinutit se udělat pár temp.

reklama
Doporučené recepty
    reklama