reklama

Léčivá síla Keltů: Jak žít podle jejich moudrosti?

Keltové jsou opředení magií, oplývali prý zázračnými schopnostmi a především byli dobří léčitelé. Je na tom něco pravdy a dají se některé metody použít i dnes?

Foto: iStock

O Kelty a jejich kněží, léčitele, šamany neboli druidy se lidé zajímají dlouhá staletí. Druidové byli někdy také označováni jako duboví kněží a jejich léčení by se dalo nazvat holistickou medicínou, tedy léčili člověka jako celek, nikoli jeho části, jak to funguje v moderní medicíně.

Určitě je zajímavé zmínit, že druidové nebyli jen muži, ale i ženy. Své poznatky stavěli - stejně jako třeba Indiáni - na souladu s okolní přírodou. Než se keltský kmen někde zabydlel, druidové nejprve několik let (prý to bylo sedm) zkoumali okolí, přírodu, rostliny, stromy. Udělali si obrázek o léčebné energii přírody, která se nabízela, a pak ji začali využívat.

Spojení se světem duchů

Zní to asi trochu prazvláštně, ale druidové žili v úzkém propojení se světem duchů. Musíte vnímat svou duši, duši stromů, rostlin i duše, které třeba právě nemají hmotné tělo, abyste se mohli ztotožnit s keltským způsobem léčení. Když se totiž spojíte s tímhle nehmotným světem, můžete přijímat jeho poselství, což v léčení významně pomůže. Je třeba důležité spojit se se svým silovým zvířetem, které dodá léčivou energii.

Druidové se stejně jako třeba buddhisté snažili být "tady a teď" - tedy žít v přítomnosti, protože minulost už se měnit nedá a budoucnost ještě není napsaná, jen v přítomnosti můžete ovládnout život a vyléčit se. Podle nejrůznějších archeologických nálezů to vypadá, že druidové se věnovali všeobecnému léčitelství, někdo se specializoval na léčení očí, jiný víc na psychiku. Místa, na kterých se léčilo, byla vždy spojována s některými keltskými bohy, kteří měli druidům pomoci s léčením.

Operace i vymítání zlých duchů

Na jednu stranu druidové velkou moc přisuzovali zlým duchům, kteří podle jejich názoru mohli člověka nechat onemocnět. Také si mysleli, že onemocnět můžete, když porušíte zákazy - nějaká daná tabu. Na druhou stranu ale byli výbornými diagnostiky a podle nálezů keltských koster je jasné, že těla byla na tehdejší dobu precizně operována a že se druidové vyznali i ve fyzioterapii.

Základem ale bylo, že kněží pacienty vedli k tomu, aby se cítili zdraví, vyvarovali se negativních myšlenek a v nemocech se "nebahnili". Radili si vytvořit malé rituály, kdy si člověk na pár minut několikrát denně vybral nějaké klidné místo a věnoval se myšlenkám na uzdravení, představoval si, jak se bude cítit plný síly, až bude zdravý.

Najděte si svůj strom

Keltský horoskop je spojován se stromy a jejich vyzařováním a druidové této energie využívali i k léčení. Radili Keltům, aby si našli v lese nějaký silný dub, přicházeli k němu s rozpaženýma rukama a procítili energii, která strom obklopuje. Pak měli dub obejmout, přitisknout se ke kmeni a představovat si, jak jejich nohy, stejně jako kořeny stromu, prorůstají do země a berou si z ní živiny, které potřebují pro zdravý život. Při objímání a přijímání stromové energie měl Kelt také vědomě dýchat, protože dech byl podle druidů životodárná věc a každý by s ním měl umět hospodařit. Dechem se dalo řešit leccos, třeba vydýchat strach, úzkosti…

Zkuste to s amuletem

Stejně jako Indiáni i Keltové přisuzovali velkou moc amuletům, které je měly ochránit před nemocí a neštěstím. Takový amulet si můžete vytvořit i vy. Může to být váček, do kterého dáte pár pro vás důležitých drobnůstek, ale klidně "jen" kámen, který vám padne do oka na procházce, nebo minerál, který jste si koupili. Důležité je takový amulet očistit. Keltové to dělali tak, že ho vzali do pravé ruky, zvolna dýchali a představovali si, že do amuletu přichází co nejvíce pozitivní energie. Proces je hotový, když je amulet zahřátý a vy cítíte, že v ruce jemně pulzuje.

Rostliny, kterými druidové léčili

Na závěr je určitě zajímavé říct, které rostliny patřily v keltské medicíně k těm nejoblíbenějším. Určitě to byl omán, který má široké spektrum užití od rozpuštění hlenovitých kašlů až po zlepšení trávení. Kozlík lékařský používali pro řešení partnerských záležitostí, tedy když bylo záhodno, aby se nějaká žena a muž dali dohromady, uvařil se jim čaj z kozlíku, který také působil proti negativním silám, třeba proti čarodějnicím. Jako univerzální bylinka sloužila kopřiva a na krvácející rány se druidům osvědčila třezalka tečkovaná. Na ženské nemoci pak využívali řebříček.

Keltové a jejich kněží a léčitelé druidové jsou tak zajímavé téma, že by se o něm dalo psát dlouho. Pokud se o ně zajímáte, určitě doporučuji prostudovat knihy o keltském léčení a také se blíží významný svátek Beltain, jinak také Beltine, který spadá na čarodějnice, tedy na 30. dubna, a slaví se i u nás. Během oslav příchodu jara se o Keltech dozvíte leccos zajímavého.

reklama
reklama
reklama