reklama

Co se stane, když budete cvičit nalačno: Zhubnete víc, nebo to tělu spíš uškodí?

Proslýchá se, že za pomoci kardia ve vyhladovělém stavu zhubnete o dost více a rychleji, než když si jdete zaběhat, kdy se vám zachce. Co je na tom pravdy a na co byste měli myslet?

Foto: iStock

Kardio ve stavu, kdy organismus "hladoví", slibuje o mnoho lepší výsledky než jen klasický večerní běh. A když už se tedy k této fyzické aktivitě odhodláme, tak ať to alespoň stojí za to. 

Kardio nalačno je sice chytlavý název, ale taky lehce zavádějící. Aby tato účinná technika opravdu fungovala, nestačí jen ráno nesnídat a vyběhnout, tělo totiž musí být v lehkém stavu hladovění. Co to vlastně znamená? Jakmile něco sníte, vaše tělo okamžitě začíná potravu zpracovávat a zároveň vám stoupne hladina inzulinu v těle. Do stavu "hladovění" se dostanete, jakmile je to, co jste přijali, zpracováno a inzulin tak zase klesne. Doba, jak dlouho to trvá, samozřejmě záleží na tom, co jste snědli a jak velká to byla porce. 

To, že cítíte, že máte prázdný žaludek, neznamená, že jste zrovna ve stavu "hladovění". Cítit potřebu zase jíst můžete mít klidně už za hodinu po snědení jídla, ale pravda je, že vám pořádně vytráví až za takové tři až čtyři hodiny. 

Výhody kardia ve stavu hladovění

Pálit tuk vám samozřejmě pomáhá jakékoliv cvičení, a tak pokud vám kardio ve vyhladovělém stavu nedělá dobře nebo vám nejde dohromady s vaším klasickým rozvrhem, nic si z toho nedělejte. Je ale pravda, že kardio nalačno má své přidané benefity.

Výzkum totiž ukazuje, že tento druh kardia zvyšuje jak lipolýzu, tak oxidaci tuků. Lipolýza je odbourávání tuků a oxidace zase jejich spalování. Ve zkratce to tedy znamená, že ve vyhladovělém stavu vaše tělo pálí tuky efektivněji, než když máte něco v žaludku a inzulin je ve vašem těle zvýšený. Krom toho studie taky ukázaly, že ve vyhladovělém stavu je větší cirkulace krve v oblasti břicha. To je extrémně důležité, protože břicho je oblast, která nás většinou trápí nejvíce. Důvod, proč je tak těžké se zbavit tuků v této oblasti, je právě ten, že je v tomto místě špatná cirkulace krve.

Má to své nevýhody

Zní to sice jednoduše, ale není vše tak růžové, jak se může zdát. Kardio ve vyhladovělém stavu může totiž způsobit úbytek svalové hmoty. Méně svalové hmoty znamená pomalejší metabolismus, a ve výsledku tak i pomalejší spalování. 

Dalším problémem je to, že hodně lidí pociťuje v tomto stavu méně energie. To je ale silně individuální, někteří jedinci naopak mají síly víc. Krom toho se to taky časem zlepšuje, jelikož váš organismus si na tento druh výkonu musí zvyknout.

Není kardio jako kardio

Pokud se snažíte o spalování tuků, je nejlepší do tréninku zařadit vysoce intervalové kardio - například kombinaci lehkého poklusu a sprintu. Z výzkumů vyplývá, že pomocí dvaceti minut vysoce intervalového kardia spálíte více tuků, než když hodinu poběžíte mírným tempem. 

Pokud vás tedy tlačí čas a chcete se co nejrychleji dostat do formy, je vysoce intervalové kardio tou správnou volbou. Kalorie totiž nespalujete jen po dobu cvičení, ale i až 24 hodin poté. Metabolismus totiž pracuje po celý den rychleji.

reklama
Doporučené recepty
    reklama