reklama
 

Je toho na vás moc? Zjistěte, co je mentální detox

Občas v životě dojdeme do bodu, kdy už máme všeho opravdu dost a věci nám přerůstají přes hlavu. Právě v tu chvíli (a ideálně ještě dřív, než do tohoto bodu dojdeme) může pomoct mentální detox.

Foto: iStock

Život je hektický a jednou za čas přijde moment, kdy nám věci začnou přerůstat přes hlavu. Bohužel to ne vždy identifikujeme hned na začátku a uvědomíme si to až ve chvíli, kdy je pozdě.

Cítíte se bez energie, trápí vás neustále nějaké virózy a nachlazení a nic si nedokážete užít naplno? To zní jako varovné signály vašeho těla, že už jste zašli moc daleko. A přesně v takovém případě je čas na detox. A to nemám na mysli začít pít zeleninové šťávy a vynechat sladké sušenky (i když to neuškodí), ale jedná se o kroky, které podniknout, abyste zase získali klid na duši. Ideálně je pak praktikovat i nadále jako prevenci.

1) Zbavte se negativních elementů ve svém životě

Zeptejte se sami sebe, co vám v životě nejvíce vysává energii a je zdrojem vaší nespokojenosti. Možná se jedná o nějakou osobu - v tom případě zkuste vyčistit vzduch a vyříkat si to, nebo se s tím člověkem rovnou nestýkat. A pokud se jedná o něco, zbavte se toho nebo se zamyslete nad tím, jak můžete danou situaci otočit ve svůj prospěch, abyste se v ní cítili dobře.

2) Identifikujte, co vám přináší radost

Je to trávit čas se svou rodinou? Chodit do přírody? Sportovat? Jen tak být a číst si knihu? Může jít o obyčejné věci, které vás zkrátka dělají šťastnými a dělají vám radost. Máme na ně tendenci zapomínat. Klidně si je napište a zařaďte je více do svých dní.

3) Pravidelně vyjadřujte vděčnost

Často věci bereme jako samozřejmost. Většinou je toho ale tolik, za co bychom měli být vděční. Ať už je to jednoduše to, že jsme zdraví, že máme rodinu a střechu nad hlavou, nebo třeba to, že máme okolo sebe skvělé přátele a dobrou práci. Uvědomovat si všechno, za co jsme vděční, bychom měli co nejčastěji to jde. Vypěstujte si z toho návyk. Pozitivně se to odrazí v celém vašem životě.

4) Zrcadlo, zrcadlo

Na uznání a pochvalu od někoho jiného čekat nemusíte. Stejně většinou nepřijde ve chvíli, kdy to nejvíce potřebujete. Pochvalte se sami. Buďte na sebe pyšní a usmívejte se na sebe. Ideálně pokaždé, když se podíváte do zrcadla.

5) Soustřeďte se na teď a tady

Většinu času žijeme buď v minulosti, nebo v budoucnosti. Myšleno tak, že je to všechno, o čem přemýšlíme. Co se stalo včera, co nám řekl šéf, jak to jako myslel, co musíme koupit a co budeme dělat další víkend? To je ale neskutečně únavné a často nám uniká to nejdůležitější - co se děje právě teď. Protože právě teď a tady formujete jak svou minulost, tak budoucnost. Nepřemýšlejte nad tím, "co by, kdyby.." a jednejte podle aktuálních pocitů a myšlenek.

6) Oslavujte své úspěchy

Neshazujte se a naopak oslavujte i to málo, co se vám podaří. Celý den jste jedli zdravě? Oslavujte (samozřejmě ne hned dortem), ale zkrátka se jen poplácejte po zádech. Stejně tak, když se vám podaří něco v práci - povedená prezentace, dobře zvládnutá schůzka. Nikdo to za vás neudělá. Naučte se mít sami ze sebe radost.

Možná vám bude chvíli trvat, než se dokážete kouknout do zrcadla a opravdu se pochválit bez toho, aniž byste propukli v smích, nebo si uvědomit vše, za co jste vděční. Ale jsou to kroky, které vám opravdu pomůžou v cestě za štěstím. Protože štěstí se tvoří jen v naší hlavě. 

reklama

Komerční tip

reklama