reklama

Je pro mě důležité, aby mi to slušelo, říká Halina Pawlowská

Halina o sobě dlouho nedala vědět, což neznamená, že by přestala pracovat. Co připravila tato oblíbená spisovatelka za překvapení a na co se můžeme těšit?

Foto: archiv PR

Halinu Pawlowskou asi nemusím představovat, její osobitý humor zná v téhle republice asi každý. Kromě psaní knih a scénářů má s dcerou vlastní módní značku.

Mě kromě krásných šatů z kvalitních materiálů okouzlil především Halinin jemný smysl pro sebeironii a nadhled, s jakým bere recesistické kousky svého zetě Tomáše Břínka…

Halino, co vás teď nejvíc zaměstnává? Plánujete nějakou novou knihu, scénář, novou módní kolekci nebo něco úplně jiného?

Momentálně plánuju spoustu věcí najednou. Píšu knihu. Vyjde už na začátku léta a jmenuje se Tak takhle jsem si to teda nepředstavovala. Knížka podtitul nemá, ale mohla by mít. Zněl by asi takto: z deníku velmi rozhořčené ženy…

Co jsou ty další věci?

Dál s dcerou chystáme pro naši módní značku halinanatálie (www.halinanatalie.cz) několik nových střihů šatů z úžasného italského materiálu, který se nežehlí, vypere se a je do hodiny suchý. Tu látku miluju! Naší základní barvou kolekce je černá, vloni jsme se "rozjely" s modrými kvítky a letos se chceme začervenat.  Budeme tedy nabízet i červené letní šaty s kapsami, širokou sukní anebo šaty ve tvaru tulipánu bez rukávů. V nabídce máme i legíny, bolerka… Myslím, že můžeme každou ženu vybavit na léto. Naše šaty jsou tak skladné a lehké, že na celou kolekci stačí pár pytlíčků, jako na kuličky…

Hodně se toho namluvilo o vašem nádherném domě, sama jste se s nadsázkou vyjádřila, že jste hledala "loď nebo kostel", jak to bylo doopravdy?

Toužila jsem po domě, kde bude hodně světla a slunce a žádné bariéry, protože jsme se stěhovali spolu s hodně starou maminkou. Taky mám radši dřevo než kov a ze všech oken je od nás vidět Vltava. Domluvili jsme se proto s naším panem architektem, že náš dům bude vlastně takový parníček, který čeká na svou chvíli… Pan architekt je ovšem odborníkem i v restaurování starých dřevěných kostelů, možná i to je jeden z důvodů, proč naše střecha je krásně zaoblená jako chrámová loď. Vidíte… lodě a architektura mají odjakživa společný základ…

Nedá mi se nezeptat na vašeho zetě, grafika, fotografa, recesistu Tomáše Břínka, který je proslulý svými kolážemi a také tím, že mu není nic svaté, ani vlastní rodina. Vadí vám vtípky, nebo jste jeho fanynka?

Jsem Tomášova fanynka. Klidně se sobě zasměju, ale nic se, pochopitelně, nemá přehánět. Myslím, že jsme se dohodli, že Tomáš mě bude příště zobrazovat jako plnoštíhlou žádoucí ženu a já o něm budu říkat, jak je šikovný. Tomáš Břínek je velmi šikovný!

Před časem jste poskytla médiím krásně nostalgickou svatební fotografii. Jak na tuto dobu vzpomínáte a jak se vám žije v dnešní zrychlené době sociálních sítí, máte vůbec Facebook nebo Instagram?

Mám Facebook i Instagram, ale nemám v sobě tu dychtivost fotit sebe a vyprávět o sobě. A upřímně řečeno, ani mě moc nebaví koukat na cizí fotky a číst si cizí postřehy. Možná jsem prostě poznamenaná svou profesí. Když už píšu, tak svou práci. Buď do rozhlasu nebo televize, nebo pro vydavatelství, a když čtu, tak příspěvky posluchačů nebo práce svých studentů z literární akademie Michael anebo z filmové VOŠ Michael anebo si prostě čtu knížky, na které se těším, anebo ty, které by se mi mohly hodit pro média.

Mnohokrát jste v průběhu let přiznala, že sehnat módu, ve které byste se cítila příjemně, nebylo lehké. Dnes máte vlastní značku, jak to vzniklo?

O nové módní značce jsme s dcerou uvažovaly dlouho. Má dcera je velmi šikovná, sama vlastnila butik, kde nabízela módu mladých výtvarníků a návrhářů. Váží zhruba padesát kilo, ví, co si chtějí oblékat mladé ženy, ale zároveň díky mě je konfrontována s problémy žen, které nosí větší velikosti. Pak jsme zjistily, že butik v Paříži, kde jsem si vždy nakupovala, dováží materiály i do Čech, a tak jsme se daly do navrhování. Vím nejlépe, co má žena mít na sobě, když má bujná ňadra i boky, dcera sama dělá střihy a pak spolupracujeme s firmou, která naše zakázky vyrobí. Je to hezká práce. Chce to jen občas vycestovat, inspirovat se a trochu riskovat, zda se barva a střih budou líbit. Co zaručit můžeme naprosto a dopředu, je trvanlivost a pohodlnost. A to je dost! Protože v poslední době všude vládnou nekvalitní hadry s křivými švy, které se kroutí a škrtí…

Oblečení nabízíte na vašem webu Halinanatálie.cz a šaty předvádíte a navrhujete vy i vaše dcera, shodnete se v módním vkusu?

Z mého úhlu pohledu mé dceři sluší všechno. Ale přesto se shodneme. Obě si nepotrpíme na puntíky, moc volánků, sukně do půl zadku a mohutná ramena. Dcera se umí skvěle oblékat, je minimalistická, ale nevadí jí mé záchvaty s velkými barevnými doplňky. Myslím, že nám to spolu jde. Ostatně nepracujeme spolu jen v oblasti módy. Má dcera pro mne píše i rešerše pro hosty, které si zvu do pořadu Co Čech, to Němcová do Českého rozhlasu, a dokáže vystihnout přesně, co mne na osobnosti může nejvíc zajímat.

Co je pro vás v módě nejdůležitější?

Aby mi to slušelo, abych nevypadala jako blázen, abych se cítila dobře a uvolněně. Myslím, že naše kolekce je "ženská" a že každé ženě právě ta ženskost přidá na sex-appealu. A ten je třeba mít. Třeba ne pro okolí, ale pro svůj fajn pocit.

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama