reklama
 

Trpíte úzkostnými myšlenkami před spaním? Přečtěte si, jak si s nimi poradit

Znáte ten pocit, když nemůžete usnout a začnou vás napadat všechny možné nepříjemnosti, které by se mohly přihodit? Ačkoliv je to do jisté míry normální proces, někdy dokáže být pěkně vysilující.

Foto: iStock

Jestli k úzkostnému myšlení máte dispozice nebo vám bylo předáno příliš přísnou výchovou, ohraničenou samým "nesmíš" a "měl/a bys", není se co divit, že vám pak v hlavě straší. Jedná se o nápady: "Co když mě vyhodí z práce, opustí partner, onemocní dítě?" Na tento způsob uvažování ale existuje lék.

Když otravné myšlenky začnou bránit běžnému fungování, přichází čas na diagnózu u psychiatra. Často se jedná o obsesivně kompulzivní poruchu, která bývá ve filmech znázorňována tak, že si postižený třeba pořád myje ruce, protože se bojí bakterií. Skutečnost ale bývá mnohem komplikovanější a je potřeba zahájit léčbu psychofarmaky i terapií.

Pojďme se ale zabývat těmi běžnými otravnými myšlenkami, které zná úplně každý. Negativní uvažování je do jisté míry normální a prospěšné, protože pro harmonický život musíme být především vyrovnaní. Tedy přijímat i nepříjemné pocity a umět s nimi pracovat.

Rozdíl mezi úzkostnými a vyrovnanými lidmi je v tom, že vyrovnaný člověk reaguje na negativní skutečnost. Například když vám onemocnělo dítě, je jasné, že se o něj bojíte. V případě, že dítě je ale úplně zdravé a vy se děsíte situace "co když", máte co dělat s úzkostí.

Pochopte, že se jedná pouze o myšlenky

Až vás zase před spaním, kdy se tak děje nejčastěji, obavy přepadnou, nechte je k sobě přijít a řekněte si, klidně nahlas, že to jsou pouze myšlenky. Nikoliv realita. Můžete je vnímat jako spam v e-mailu nebo reklamní leták ve schránce. Místo toho, abyste se trestali, že vás to už zase napadlo, vyhodnoťte si, nakolik se tyto strachy zakládají na reálné situaci.

Věnujte se aktivitám, co vás těší

Banální, ale velmi účinná rada. Čím častěji půjdete běhat, na kroužek keramiky nebo si jen dáte šálek oblíbeného čaje, tím lépe se celkově budete cítit. Úzkost pak bude menším a menším nepřítelem.

Svěřte se těm, co máte rádi

Toužíme být dokonalí, proto se nechceme svěřit se svými úzkostmi našim nejbližším. Přitom rozdělený smutek a starost se pak stanou polovičními. Mějte důvěru, že rodina a přátelé pomohou tím, že vás vyslechnou.

Účinně relaxujte

Vyzkoušet to můžete pomocí následujícího cvičení. Rozkročte se na šířku ramen, lehce pokrčte kolena. Pomalu se nadechněte, uvolněte bradu a nechte ji spadnout na hrudník. Vyvěste se dolů, uvolněte paže, zakývejte jimi, hlavou otočte ze strany na stranu (jako byste dělali pohyb ne-ne). Pak se pomalu vyrolujte směrem nahoru.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama