reklama
 

Jak nepřibrat o dovolené, a přitom si užít jídlo

Snažíte se hubnout nebo si udržovat svoji váhu, jenže sotva přijde dovolená, už se nemůžete odlepit od švédských stolů a sladkých koktejlů? Je jasné, že byste si dovolenou měli užít, jak se ale nevrátit s pěti kily navíc?

Foto: iStock

Dovolená by rozhodně měla být obdobím klidu a to poslední, na co bychom se měli upínat, je naše postava a snaha zhubnout. To ale neznamená, že bychom měli úplně přehlédnout to, co je pro naše zdraví nejlepší, a ládovat se pečivem a pít sladké koktejly od rána do večera. Jak se tedy na dovolené stravovat?

"Největší hrozbou pro naši postavu jsou zpravidla švédské stoly, které lákají k přejídání se, a kvůli nim toho často sníme daleko více než normálně. Jejich výhoda je ale v tom, že si můžete talíř sestavit podle vlastního uvážení. Vybírejte si zeleninu, kvalitní šunky a sýry a vyvarujte se tučných, hodně solených a sladkých pokrmů a nadmíry bílého pečiva," doporučuje hlavní výživová poradkyně Naturhouse Věra Burešová. 

Volte kvalitní potraviny a jezte hodně zeleniny

Nejlepší je úplně neztrácet svůj běžný režim a trochu přemýšlet o tom, co jíte. Zkrátka dělat to, co bychom měli dělat i normálně po celý rok. Snídaně by měla být tvořená vždy bílkovinami a sacharidy. Vyberte si kvalitní šunku s vysokým obsahem masa nebo tvarohovou pomazánku s žitným nebo celozrnným pečivem nebo jako variantu na sladko ovoce s bílým zakysaným jogurtem a neslazenými cereáliemi, oříšky a semínky nebo celozrnnými sušenkami. K hlavním jídlům si dopřejte kromě masa, ryb a kvalitních příloh také větší množství zeleniny, což by neměl být problém obzvláště na dovolených v přímořských zemích.

Hlídejte si také pitný režim. "I během dovolené je důležité nezapomínat na pitný režim. Doporučuji vypít přibližně dva litry nejlépe obyčejné neochucené neperlivé vody. Pokud jste vyrazili za aktivním odpočinkem a máte větší fyzickou aktivitu, tak zvyšte i svůj pitný režim," doplňuje Věra Burešová.

Pozor na alkohol

Neříkáme, že byste se alkoholu měli vzdát úplně. Ale je vám asi jasné, že díky alkoholu nezhubnete. Lepší než koktejly a tvrdý alkohol je rozhodně kvalitní suché víno. Vyhnete se tak zbytečným cukrům.

reklama

Komerční tip

reklama