Jak přestat kouřit: Dobře se připravte a nestyďte se poprosit o pomoc
Skoncovat s kouřením je pro mnohé nadlidský úkol. Zbavit se závislosti totiž vyžaduje opravdu pevnou vůli, zvlášť, když jste zvyklí žít s cigaretami dlouhá léta. Každý problém má ale svoje řešení. Zkuste se držet našich rad.
Zapomeňte na začátek nového roku a začněte řešit svoji závislost na nikotinu hned. Léto je totiž ideální příležitostí. Proč? Během dovolených máte šanci vystoupit ze zaběhnutých stereotypů, které jsou s kouřením spojené, Třeba tím, že odcestujete do jiného prostředí, děláte jiné věci než obvykle.
"V životě každého kuřáka totiž existují určitá místa nebo situace, které v něm vyvolávají chuť na cigaretu. Tyto návyky je třeba změnit nebo odstranit," říká prezident České koalice proti tabáku Mgr. Lukáš Kohoutek.
Co budete muset změnit?
V první řadě určité zaběhnuté zvyky. Nedat si cigaretu po probuzení, v autě nebo po obědě. Nahradit je jinými činnostmi. Stejně tak je kouření spojeno s určitými místy nebo předměty, ať už je to hrníček, nebo třeba fakt, že vyjdete ráno na balkon. Když se nad tím zamyslíte, existuje bezpočet takových situací, které vám cigaretu budou připomínat. Proto je vhodné připravit si plán. S tím vám pomohou například konzultanti Národní linky pro odvykání kouření (bezplatný telefon 800 350 000). Kontaktujte je nejlépe v týdenním předstihu, abyste společně připravili všechny kroky. Kdo přípravu podcení, často je nemile zaskočen, že něco při odvykání nefunguje, jak si představoval.
Jaká jsou rizika při odvykání?
- Nejste opravdu přesvědčeni. Během rozhodování byste měli důsledně zvážit všechny důvody, proč kouříte, a co vám přinese, když přestanete. Pokud tuto fázi podceníte a řeknete si, že to jen tak zkusíte, zpravidla se nedočkáte úspěchu. Když kuřák není pevně rozhodnutý přestat, má větší tendenci se nechat ovlivnit "lákadly" z okolí.
- Zlehčujete to. Řada kuřáků podlehne po chvíli iluzi, že když pár dnů nebo týdnů vydrželi nekouřit, mohou si dovolit dát jednu cigaretu. Opak je pravdou. Jedna cigareta stačí k tomu, aby se závislost opět nastartovala. Člověk pak musí začít odvykat opět od píky.
- Bojíte se abstinenčních příznaků. Je potřeba si uvědomit, že abstinenční příznaky jsou známkou fyzické závislosti na nikotinu a řeší se náhradním nikotinem (žvýkačky, náplasti atd.) nebo jinými medikamenty. S volbou správných prostředků i vhodným dávkováním vám samozřejmě poradí odborníci třeba na již zmíněné Národní lince pro odvykání kouření.
- Podceníte změny návyků. Samotné medikamenty ani pevná vůle nestačí. Zvládnutí psychosociální závislosti je práce, na kterou je potřeba se dobře připravit.
Desatero zvládání chuti na cigaretu:
- Odejděte z místa, kde se kouří.
- Několikrát se zhluboka nadechněte.
- Napijte se vody.
- Zabavte ústa a změňte si chuť. Třeba žvýkačkou.
- Zabavte ruce. Mějte připravený antistresový míček či jinou hračku do ruky.
- Zabavte mysl. Začtěte se do novin, luštěte sudoku či cokoli jiného.
- Sdílejte své pocity chuti na cigaretu s někým, kdo vás podporuje v odvykání.
- Překonejte nejtěžších 10 minut. Trénujte pevnou vůli.
- Pokud užíváte, dejte si dávku náhradního nikotinu.
- Zavolejte na Linku.
Pokud váháte, jakou podporu při odvykání potřebujete, vyzkoušejte si krátký on-line test na stránkách www.bezcigaret.cz. Ten vám orientačně prozradí, jak na tom s kouřením vlastně jste.
Péče v rukou odborníků
Národní linka pro odvykání kouření je specializovaná odborná poradenská služba, zřízená Radou vlády pro koordinaci protidrogové politiky, provozovaná Českou koalicí proti tabáku. Může se na ni bezplatně obrátit každý občan ČR starší 15 let. Funguje zdarma na telefonním čísle 800 350 000 v pracovní dny od 10 do 18 hodin. Na lince pracují odborně vyškolení konzultanti z adiktologie a psychologie.
Projekt je realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky a za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví České republiky.