reklama

Manželství podle mileniálů: Do závazků se nehrnou, nechtějí opakovat chyby rodičů

Individualita, cílevědomost, chuť procestovat svět. Stále více dnešních dvacátníků a třicátníků se do uzavírání sňatků nehrne. Jak se osobní život mileniálů liší od jejich rodičů?

Foto: iStock

Do kategorie mileniálů spadají všichni, kterým je dnes mezi 18-38 lety. Charakterizují se jako generace, která potřebuje, aby jejich práce dávala smysl, ne jen vydělávala peníze, a přejí si dostatek volného času. Závazky raději odkládají.

Podle některých statistik zůstávají svobodní třikrát častěji než generace jejich prarodičů. Nejčastějším důvodem je chybějící finanční stabilita, na druhém místě fakt, že zatím nepotkali toho pravého a na třetím nechuť se usadit.

Poprvé v dějinách tak vnímáme manželství pouze jako jednu z životních variant, nikoliv ekonomickou a společenskou nutnost. Proto pokud dnes v americko-evropské civilizaci někdo dojde před oddávajícího, má k tomu opravdu dobrý důvod. 

Já na prvním místě

Mileniálové alias generace Y touží rozvíjet svou kariéru, osobní růst i finance. Chtějí se realizovat nejen v práci, ale také být užiteční, zanechat po sobě stopu, měnit svět k lepšímu. Právě idealismus ve smyslu oceňování svých schopností a představa o vlastní jedinečnost je právě pro mileniály velmi typická.

Žádné opakování chyb

Dnešní dvacátníci a třicátnici byli svědky toho, jak zkrachovalo manželství jejich rodičům, a nechtějí opakovat stejnou chybu. Oblíbené je rčení, že "na lásku papír nepotřebujete", ale podle psycholožky Jennifer Rods se jedná jen o strach ze špatného rozhodnutí. Podle ní už v lásce nechceme dělat chyby, a tak raději neděláme nic.

Předtím, než najdou mileniálové životního partnera, prožijí několik delších a zásadních vztahů, které ale na radnici neskončí. Na rozdíl od rodičů a prarodičů tedy generace Y vstupuje do manželství s jasnou představou, co od druhého očekává a s čím se ve společné cestě životem rozhodně smiřovat nebude. Přejeme si rovnost a spravedlivé rozdělení povinností jak v péči o děti, tak o domácnost.

K čemu sloužilo manželství?

Koncept svazku z lásky vznikl až v 19. století, do té doby bylo manželství hlavně ekonomickým, právním a náboženským vztahem. Naši předci se ženili a vdávali, aby sloučili majetek, sjednotili rody, získali společenský status a podporu nebo naplnili náboženské a kulturní očekávání.

Poznej sám sebe

Když už nevěříme v lásku až za hrob, jaký má dnes manželství pro nás smysl? Výhradně v tom, aby nám druhý vyhovoval, protože hlady už bez něj určitě neumřeme. Tím, že do manželství vstupujeme starší a zkušenější, jsme hotoví lidé. Hůř se proto přizpůsobujeme, ale na druhou stranu známe sami sebe a chápeme například, kdy ve vztahu prožíváme zásadní konflikt a kdy se jedná o malichernost, kterou potřebujeme přejít.

reklama
Doporučené recepty
    reklama