reklama

Naučte se zkrotit vztek: Jak nevybouchnout a neposlat celý svět do háje

Určitě to znáte taky. Těsně předtím, než vybouchnete, vidíte svět rudě. Nepřemýšlíte a nemáte nad sebou kontrolu. Dokonale podlehnete negativní emoční vlně a už se vezete... Následky nebývají dobré. Jak takovému stavu předcházet?

Foto: iStock

Mít věci pod kontrolou není jednoduché, a často se to dokonce zcela vymyká našim možnostem. Dostat však pod kontrolu sebe možné je, přestože ani v tomto případě nejde o jednoduchou záležitost. Dá se ale natrénovat a upevnit natolik, že nakonec nepůjde o věc naučenou, ale vám přirozenou a vlastní. Jak?

Možná už jste někdy slyšeli anglický výraz anger management. Ve volném překladu znamená toto slovní spojení kontrolu či řízení vzteku, nejčastěji - samozřejmě - toho vlastního. V podstatě jde o umění rozpoznat příznaky, že na vás taková emočně nebezpečná vlna jde, a včas zakročit, přesněji řečeno učinit efektivní kroky ke zklidnění.

Zná to každý z nás

Snad každý zažil stav, ve kterém se už nedokázal ovládnout a následně hodil na druhého kámen ve formě škaredé výčitky nebo bolestivého prohlášení. Těžko pak, po vychladnutí prudkých emocí, mohl vzít palčivá slova zpět. Poznal, že v návalu zlosti ublížil a hojení rány bude obtížné.

Často navíc ubližujeme lidem, kteří jsou pro nás v životě důležití, a vůbec nejčastěji těm úplně nejbližším. Lidská emoční paměť funguje dokonale, a proto jsou právě ty okamžiky, kdy jednáme pod vlivem silného emočního výboje, velmi dobře zapamatovatelné pro všechny zúčastněné.

Emoce jsou třeba, ale…

Potlačovat emoce rozhodně není žádoucí. Jejich zadržování může vést k velkým zdravotním potížím, ať už je řeč o zdraví fyzickém, nebo duševním.

Emoce jsou dobré a důležité, bez nich by nebyl člověk člověkem, ale stojí za to s nimi trochu pracovat. "Ochočit" si je - alespoň do určité míry - a přetvořit k obrazu svému, resp. klidnému a racionálnímu. Jedině tak se můžete vyhnout výše uvedeným nešťastným situacím, které byste v klidném stavu jen sotva dovolili, přesněji řečeno vypustili z úst.

Jak se stát emočním kliďasem

Dokonale zvládat emoce dokáže jen málokdo, a dost možná nikdo. Ovšem přiblížit se takovému umění může kdokoli. Nic ale není zadarmo a i v tomto případě je nutno trochu trénovat.

Pro ovládnutí vlastního vzteku je nejdůležitější práce s myšlenkami a svými postoji vůči druhým. Nezávisle na vaší povaze je zásadní udržet si za každou cenu odstup a nenechat se vyprovokovat. A i když vás někdo doopravdy naštve, dejte si pár vteřin, než zareagujete. Vždyť nekontrolovaný hněv nikdy nemůže vést k rozumnému konci. Vzpomeňte si v takové chvíli třeba na radu vaší babičky: napočítat do deseti a až potom jednat.

Když na vás někdo slovně zaútočí 

Cítíte se dotčeni, protože vás kolega z práce, anebo v horším případě váš šéf, nespravedlivě nařkl z chybného jednání? Zasáhl vaše ego, dotkl se vašich schopností? Nejraději byste mu zakroutili krkem a odešli středem?

Takovému řešení dejte klidně prostor, ale pouze ve vaší hlavě. Zmiňovanou situaci si můžete barvitě představovat právě v okamžiku, kdy si ponecháte pár nádechů a výdechů předtím, než opravdu zareagujete.

Uděláte jen dobře, necháte-li dostatečně dlouhou dobu vašemu protivníkovi. Ať v okamžiku vlastního vzteku vyloží na stůl všechny své trumfy. Může to jít ztuha, ale pokuste se i v takové situaci trochu si s ním hrát. Nechte ho být, ať se "probublá" až do fáze, kdy mu bude jasné, že to přehnal. Srovnejte si mezitím v hlavě racionální argumenty, a až se dotyčný vypovídá, můžete s klidnou myslí začít povídat vy. Váš klid a racionalita ho přinejmenším zaskočí.

Co vám v takové chvíli ještě pomůže

Existuje celá řada technik, které vám umožní nezareagovat hned. Jediné, co je v takový okamžik zásadní, je uvědomit si, že je máte k dispozici.

  Jednou z metod, která pozitivním způsobem ovlivňuje stav lidské mysli, je autogenní trénink. Jde o relaxační techniku, která využívá sugesce k navození určitých tělesných stavů, které následně vedou k uvolnění organismu a celkové harmonii. louka
  • Počítejte do deseti
  • Dvakrát se zhluboka nadechněte
  • Dopřejte si krátkou pauzu, třeba tím, že půjdete otevřít okno
  • Představte si dotyčného v nějaké komické situaci
  • Vybavte si něco hezkého, co o dotyčném víte (ačkoli je pochopitelné, že v takovou chvíli může jít o poměrně náročný úkol)
  • Všímejte si nastupující nejistoty vašeho "protivníka" v okamžiku, kdy se nenecháte vykolejit

Důležitý je i životní styl

Na závěr je třeba říct, že při práci s emocemi a bezpečným zvládáním vzteku je důležitý i váš životní styl. Zlost totiž úzce souvisí i se stavem vašeho těla. Jste-li v permanentním napětí, k tomu nevyspalí a plní nezdravého jídla, od vzteklé reakce máte jen krůček.

Dbejte proto i na to, abyste měli dostatek pohybu každý den. Stačí svižná procházka, i při ní se svaly příjemně unaví, mozek zregeneruje a případné napětí sníží.

Dostatečně relaxujte, třeba jen pár minut u své oblíbené hudby. Věnujte pozornost i jiným formám fyzického uvolnění, zajděte si do sauny, na masáž nebo si udělejte vzrušující večer s partnerem. To vše má následně vliv na vaši sebekontrolu a pocitovou spokojenost.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama