reklama

Poznejte ikigai: Japonský recept na šťastný život

O dánském životním stylu "hygge“ už toho bylo napsáno spoustu. Co všechno ale víme o japonském "ikigai“?

Foto: iStock

Dneska jsme všichni v depresích a úzkostech ze všeho, co nás obklopuje, takže si musíme připomínat průzračné pravdy až banality typu: "Štěstí je v přítomném okamžiku" a podobně. A protože je tady melancholický podzim a člověk má tendenci vidět věci šedší než jsou, je dobré se zaměřit na trochu těch pozitivně motivačních mouder. Japonci se svou dlouhověkostí ví, jak na to.

Ikigai: Šťastný může být úplně každý

Ikigai je podle Japonců stav, který přijde, když vykonáváte činnost, která vás baví, jste v ní dobří, svět ji potřebuje a vy za ni můžete dostat zaplaceno. Stav, kdy ráno s nadšením vstáváte a radujete se, že máte možnost dělat právě tohle. Podle dlouhověkých Japonců má úplně každý člověk své ikigai - důvod žít, a právě to je klíčem k jejich šťastnějšímu a delšímu životu. Mít smysl pro ikigai, v němž se setkávají nadšení, nadání, poslání a povolání, znamená, že každý den má podstatný význam. V něm se skrývá důvod, proč člověk má každý den chuť vstát. Proto mnozí Japonci ve skutečnosti neodcházejí do důchodu, ale zůstávají aktivní a dělají to, co je těší, protože našli skutečný smysl života - štěstí, že se stále mají čím zabývat. Jaké je to vaše ikigai a jak ho v sobě najít?

Pro začátek si položte čtyři otázky:
Co miluji?
V čem jsem dobrý?
Co svět potřebuje?
Mohu za svou vášeň dostat zaplaceno?

Odpovědi vám hodně napoví a vy se k ikigai přiblížíte. Když si k nim přidáte devět pravidel, budete už skoro v cíli své cesty. 

9 základních pravidel podporujících ikigai:

1) Udržujte se stále aktivní. Kdo opustí to, co miluje a umí, ztrácí smysl svého života.

2) Berte to s klidem. Spěch zhoršuje kvalitu života.

3) Obklopte se dobrými přáteli. Jsou ten nejlepší elixír proti starostem. S přáteli si můžeme povídat, sdílet zážitky, snít… Prostě žít.

4) Udržujte se v kondici. Voda je v pohybu, zčerstva plyne, je průzračná. Stejně tak váš životní motor potřebuje každodenní pohyb, aby vydržel mnoho let.

5) Usmívejte se. Je dobré vědět, co je špatně, ale nezapomeňme, že žít v tomto nádherném světě plném možností je obrovský dar.

6) Žijte v kontaktu s přírodou. Většina z nás žije ve městě, ale potřebujeme se do přírody pravidelně vracet, abychom se neztratili sami sobě.

7) Děkujte. Každému a všemu, co rozjasňuje váš každodenní život a dává vám pocit štěstí, že jste na světě.

8) Žijte přítomným okamžikem. Přestaňte si stěžovat na minulost a bát se budoucnosti. Všechno, co máte, je dnešní den. Využijte ho co nejlépe.

9) Následujte své ikigai… Každý svůj den pak prožijete radostně a naplno - a zůstanete celý život mladí!

Tip redakce: Všechno,co potřebujete vědět o ikigai, najdete v knize Héctora Garcii a Francesca Mirallese: Ikigai: Šťastný a dlouhý život.

Pazderka: Ruská propaganda přitvrzuje, jako novinář bych se v Moskvě necítil bezpečně | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama