reklama

Stres a smutek často zajídáme, chybí nám sebeláska: Mějte se rádi, pak zhubnete

Říká se, že hubnutí začíná v hlavě. To, jak se nám daří nebo nedaří získat vysněnou postavu, záleží do veliké míry na tom, jak máme rádi sami sebe. Podrobnosti pro vás připravila psycholožka Lucie Kolaříková.

Foto: iStock

Na první pohled hubnutí a sebeláska nejdou dohromady. Ideál je přece milovat se taková, jaká jsem! Téma je ale komplexnější. Milovat sebe sama může znamenat, že rozeznáme dobré důvody, proč zhubnout nebo přibrat.

Hubnout ohleduplně a s láskou je ideální. Významně to totiž mění váš pohled a důvody k hubnutí.  Mění to také celý průběh procesu. Disciplíně se nevyhnete, ale zároveň se to celé může stát objevnou cestou sama k sobě, kdy se naučíte respektovat své tělo a prostě z lásky k němu ráda odložíte kila a dopřejete mu sílu a pružnost.

Jaké jsou tedy mé tipy na hubnutí s láskou k sobě?


1. Respektujte proporce svého těla

Země se netočí kvůli ideálním mírám 90 - 60 - 90, a dokonce tyto míry nejsou podmínkou pro atraktivitu ženy. Nejhezčí na ženě je, když přijme své proporce, s láskou je obléká i svléká a v duchu Werichova rčení "Ta si to nesla, co k ní patřilo" pluje ulicí.

Jste vysoká 163 cm a je vám dobře, když máte na váze 60-63kg? Když chcete zhubnout víc, jste hladová a musíte neustále makat? Tak doporučuji, nechte si svých 60-63 kilo. Tuto hmotnost vaše tělo nosí nejradši. Nechte rozhodnout svůj dobrý pocit a dobrý zdravotní stav, i když dnešní trend říká, že máte zhubnout víc.

2. Začněte se na své tělo dívat jako na přítele

Roky mu přibývají, slouží vám dlouho a oddaně a vlastně je to živá bytost. Bez svého těla byste nedokázala nic. Když připustíte lásku, možná si uvědomíte, že o své tělo chcete pečovat. Nechcete ho zatěžovat tukem a jedy. Možná pocítíte lásku ke svým kloubům, kterým můžete ztrátou hmotnosti ulevit. Možná si představíte, jak vašim krásným vnitřním orgánům udělá dobře, když je přestane obalovat nezdravý tuk na vašem břiše. Zkuste tuto optiku lásky, je v ní skrytá obrovská dávka motivace. Protože tělu, které milujete, přirozeně nechcete škodit.

3. Nenechte se natlačit do stravy a pohybu, které vám nevyhovují.

Lucie Kolaříková

Lucie Kolaříková

Lucie Kolaříková je psycholožka. Na jejím webu najdete meditace ke stažení zdarma, které můžete zkusit aplikovat do svého života a pozorovat změny.

Vystudovala  interkulturní, manažerskou a klinickou psychologii na univerzitě v Regensburgu. Na toto studium navázala výcviky a kurzy zaměřenými na transakční analýzu, neurolingvistické programování (NLP), koučování, systemické konstelace, spirituální inteligenci, ženský sebe rozvoj a mnoho dalšího. Během roku pořádá semináře na téma sebeláska, vnitřní dítě nebo práce se stresem. Žije střídavě v ČR a na Bali, má dvouletou dceru. Více o Lucii se dozvíte na www.luciekolarikova.cz.

Ani výživovým poradcem, trenérem a ani kritikem ve své hlavě. Jezte a hýbejte se podle svého. Pokud patříte k těm, co už vyzkoušeli mnoho diet a žádná nefungovala, tak nejspíš proto, že vám to nesedlo. Stejné je to s pohybem. Je důležité vnímat svoje potřeby a mít při pohybu co nejvíc radosti. A čím víc jste spojená sama se sebou a potřebami svého těla, tím přírodnější a jednodušší stravu a pohyb zvolíte, to mi věřte.

4. Vneste do svého života zklidnění a prostor pro péči o své tělo.

Mezi hlavní důvody nehubnutí a také tloustnutí u žen patří nadmíra stresu. Málo času na sebe a v tom kolotoči nedostatek příležitostí naslouchat svým potřebám. A navíc stres většina žen zajídá. Takže když si začnete vymezovat chvíle pro sebe, půjde hubnutí snáz, protože budete víc vnímat a cítit své skutečné potřeby. Pokud právě cvičíte, saunujete se nebo milujete, můžete ozdravné a blaživé účinky umocnit tím, že budete plně přítomná a nenecháte se unášet myšlenkami. Díky napojení a zklidnění se dosytíte sílou, radostí a motivací. A nemusíte se už dosycovat jídlem.

5. Zařaďte do svého života krátké dýchánky sama se sebou

Každý potřebuje lásku a pozornost. Průběžně. A nejjistější přísun lásky máte od sebe, protože sebe máte pořád po ruce. Proto začněte experimentovat se sebeobjetím, laskavými dialogy, uznáním, poděkováním sama sobě. Třeba když uděláte chybu, čeká vás náročná situace, něco se vám povedlo anebo jen tak, protože je jaro. Není třeba k tomu hledat zvláštní důvody, láska je vždy namístě. Protože ten, kdo se cítí uznaný a přijatý, má větší chuť žít, podstupovat výzvy, zabojovat. Je odvážný, protože je díky lásce v bezpečí. A to je ideální rozpoložení, abyste vzala svá kila zdravým útokem a neuhnula ani o krok stranou.

6. Věřte mužům

Co se hmotnosti žen týče, mají většinou muži méně zkreslený pohled na ženské tělo. Většinou se jim líbí přirozená krása, zatímco ženy by chtěly dokonalá těla. Nedávno jeden muž na mou facebookovou stránku napsal, že kdyby ženy přestaly řešit svou postavu, odpadlo by jim 80 procent problémů. A má pravdu. Nechte si o tom od mužů vyprávět a učte se přijmout jejich perspektivu. Pokud máte kritického muže, který vás neustále honí, protože mu připadáte tlustá, a vás to mrzí, tak toho naopak neposlouchejte a začněte to samozřejmě dělat po svém. 

Sebelásku a přijetí svého těla můžete podpořit meditací zdarma www.mp3sebelaska.cz

Jak na skládkách mizí peníze: Stát selhal, říká starosta, který bojuje o stamiliony | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama