Připravte svůj metabolismus na vánoční hody
Patříte k lidem, kteří drží v průběhu roku diety a různé detoxy, aby to pak na Vánoce "rozjeli" a cpali se od rána do večera? Kromě toho, že pak na sebe budete naštvaní, vaše tělo od vás dostane náročnou lekci a bude se z toho ještě dlouho vzpamatovávat. Není lepší se tak nějak přiměřeně stravovat celoročně?
Pro někoho vánoční svátky začnou hned úderem prosince, kdy je čas různých setkání a večírků. Jeden přinese cukroví, druhý svařák, někdo zase vánočku nebo štolu…
Pak samozřejmě ještě pečeme a ochutnáváme doma, chodíme na návštěvy a pak už jenom bědujeme. A to ještě nepřišel Štědrý den!
Nejlepší to mají ti lidé, kteří jí pravidelně, od všeho trochu celý rok. Nestane se jim pak ve vánočním čase, že jsou jako utržení z řetězu s tím, že "to" po novém roce shodí. Pokud začnete aplikovat ve svém denním režimu naše rady, žádné převeliké shazování se vás v novém roce nebude týkat.
1) Neodbývejte snídani
"Dbejte na to, abyste se nasnídali do jedné hodiny od probuzení," říká výživová poradkyně Markéta Uhrinová ze společnosti Bio-Bachovky a dále vysvětluje: "Po probuzení je totiž hladina cukru a inzulinu v krvi regulována a je připravena nastartovat metabolismus." Pokud snídáte až později, třeba v práci u počítače, pak si tělo bere energii ze špatných zdrojů (například ze svalů). Jestliže nesnídáte vůbec, pak si k obědu zpravidla vyberete daleko kaloričtější pokrm, než byste si vybrali po pořádné snídani. Díky ní dáváte tělu signál, že nebude dlouho bez příjmu, a nemusí si tudíž ukládat zásoby.
Že ráno na snídani nemáte chuť? To je právě proto, že se vaše jídlo "soustředí" do večerních hodin. Naučte tělo snídat a ono bude vědět, že se večer nemusí přejídat. "Stačí dvakrát kousnout do žitného chleba a začátek změny je na světě. První týden to sice nepůjde úplně samo, ale druhý týden uvidíte, že už vám to přijde snazší, takže klidně sníte půl krajíce chleba, například s lučinou. Další týden přidejte zeleninu a další týden třeba plátek šunky. Uvidíte, že za měsíc už budete snídat normálně," radí Uhrinová.
2) Necpěte se těsně před spaním
Večeři jezte nejpozději dvě až tři hodiny před spánkem. Pokud chodíte spát opravdu pozdě, můžete si dát i druhou večeři. Ta by měla být lehká, například plátek sýra a kousek salátové okurky. Porce své tradiční večeře postupně zmenšujte, volte lehce stravitelná jídla, jež budou pro tělo prospěšná s dostatečným příjmem vlákniny a bílkovin.
Pokud večeříte opravdu pozdě, zkuste také postupně posunovat večeři o patnáct minut. Vydržte tři dny a pak zase posuňte o patnáct minut a tak dále. Bojujete-li s chutěmi, můžete vyzkoušet esenci Štíhlá linie z Bio-Bachovek, která je vhodná pro každého, kdo si přeje udržet si nebo navrátit štíhlou linii. Esence pomáhá se rozhodnout začít zdravě žít a posiluje pevnou vůli.
3) Lehce svačte
Nezapomínejte si dát mezi jídly "něco malého". Může to být jablko, pomeranč nebo třeba mrkev. Přidat můžete pomazánku. Svačina má za úkol udržet správnou hladinu cukru, a to je důležité pro celý den.
4) Chce to pohyb
Záleží na typu člověka. Každý musí přihlédnout k tomu, co mu vyhovuje. Když tomu přizpůsobíte fyzickou aktivitu, nebudete se muset do pohybu nutit. Díky cvičení budete mít lepší náladu, kvalitnější spánek, držení těla i celkový vzhled postavy a v neposlední řadě také fyzickou zdatnost. Nejste sportovní typ? Vystupte z tramvaje o zastávku dřív a zbytek dojděte pěšky. Za týden zase vystupte o dvě zastávky dřív. Nebo jděte po schodech pěšky a důsledně se vyhýbejte eskalátorům. Nepřivolávejte si výtah, ale vyšlápněte to po svých. Už tyhle malé změny v každodenních návycích udělají s vaším tělem velké věci.
5) Poslouchejte své tělo
Žádné poučky neplatí stoprocentně na každého z nás. Asi už sami víte, jak nejsnadněji hubnete, a po čem naopak nejrychleji přibíráte. Najděte si ve všech radách cestu, která bude ideální právě pro vás.