reklama

Hubnutí začíná v hlavě: Jezte tak, aby byl spokojený mozek

Hubnutí je složitý proces a nestojí za ním jen pevná vůle a restrikce kalorií. Jak s hubnutím souvisí váš mozek?

Foto: iStock

Mnoho lidí si stále myslí, že přejídání a následná obezita je způsobená nedostatkem vůle a sebekontroly. Tak jednoduché to ale není.

Výzkumy jasně ukazují, že mozek hraje významnou roli v procesu hubnutí. Ten totiž při pravidelné konzumaci nezdravých potravin vysílá do těla signály, které touhu po dalším jídle podněcují.

Přejídání narušuje psychiku

Ať už si přímé účinky jídla na naši náladu uvědomujeme, nebo ne, jisté je, že to, co konzumujeme, má zásadní vliv nejen na naše fyzické, ale i psychické zdraví. Všimnout si krátkodobých účinků jídla na psychiku je docela snadné. Například přemíra sladkostí způsobuje rozpoznatelné nabuzení nebo otupění smyslů. Dopady jsou ale samozřejmě i dlouhodobé. Pokud náš jídelníček není vyvážený, budujeme si základy pro různé zdravotní problémy, jako jsou obezita, cukrovka a kardiovaskulární choroby. 

Nové výzkumy taky ukazují, že sladká a tučná strava působí v mozku změny, které jsou podobné těm vyskytujících se u drogově závislých. Hubnutí tedy opravdu není jen o síle vůle. 

Jídlo rovná se štěstí

Hlavní úlohu v regulaci chuti k jídlu má hormon leptin, který informuje mozek o dostatečném množství energie. Jednoduše mozku říká, kdy máte přestat jíst. Problém u lidí s nadváhou je často ten, že mají leptinu jen velmi málo. Pro ně pak bez nadsázky platí, že zkrátka neznají správnou míru.

Kromě toho leptin působí v oblasti středního mozku, kde ovlivňuje tvorbu dopaminu při jídle. V praxi jde o přímou úměru "čím více jídla, tím více štěstí". Tyto dvě kombinace se mohou snadno postarat o to, že se z hubnutí stane celoživotní nekončící proces.

Nechte si poradit

Překonat obezitu je zkrátka mnohdy těžší, než se teoretikům zdá. Zásadní je zvolit přesně promyšlený redukční plán s vhodnými recepty. Jeho šetrnost a ohleduplnost je klíčem k úspěchu. "Pokud se nedokážete uchránit jen silnou vůlí, je možné vyhledat pomoc někoho dalšího, profesionála z oblasti výživového poradenství. Vybírejte programy navržené tak, aby vás provázel poradce, který je schopen pomoci právě s motivací a stresem," radí Lukáš Vrána, odborník na výživové poradenství v rámci Cambridge Weight Plan. "Velmi důležitá je možnost poradci v krizové chvíli zavolat. Vždy se najde alternativa, která je schůdná a není v konfliktu s průběhem programu. Pokud pro redukci zvolíte nějaký nízkosacharidový program a vydržíte se sníženým množstvím sacharidů tři až pět dní, dochází ke snížení produkce hladového hormonu ghrelinu, některých neurotransmiterů (snížení chutí) a ustálí se hladina inzulinu, takže nedochází k výkyvům krevního cukru a produkce inzulinu je minimální. Poté je celý postup snazší a pod správným vedením dosáhnete cílů, které si stanovíte," uvádí Lukáš Vrána.

Co takhle ketodieta?

Pomoct může i ketonová dieta, o které se v poslední době neustále mluví. Jde o dietu a proces, při kterém přijímáte dostatek tuků a bílkovin a tělo se tak naučí brát energii z tuků místo ze sacharidů, snáze se tak zbavíte i vlastních tukových zásob na břiše. Hubnutí může nastat pouze ve chvíli, kdy se z jídelníčku vyloučí sacharidy, tedy například pečivo, obilné výrobky a sladkosti. Při ketodietě je důležité konzumovat maso, ryby, mléčné výrobky a zeleninu. Správně rozvržený jídelníček tak dokáže redukovat velké množství tuků a váhu si udržet. Nesporná výhoda ketodiety spočívá v tom, že po čase přestanete mít chutě na sladké a neskutečné pocity hladu. Nezaskočí vás tak nervozita ani podrážděnost. 

Pokud jste se už rozhodli nebo se právě rozhodujete pro změnu životního stylu, nezapomeňte, že na ni musíte připravit i váš mozek. A ten zkrátka moc dobře pozná, co jíte. Ať už zvolíte jakoukoli dietu, dbejte kromě pravidelného pohybu a odhodlání i na skladbu stravy. Ta totiž mozku velmi přesně řekne, co si o tom všem má myslet.

reklama
Doporučené recepty
    reklama