reklama

Forma do plavek na poslední chvíli? Poradí vám trenérka českých celebrit

Prázdniny klepou na dveře a vás možná už za pár týdnů čeká vytoužená dovolená. Chcete se na ní cítit co nejlépe i v plavkách? Nechte si poradit od výživové poradkyně a trenérky mnoha českých celebrit Evy Kraus, jak shodit na poslední chvíli alespoň pár kil.

Foto: @monikamaresova

Zázraky na počkání se nekonají. Aby se vám povedlo zhubnout a zformovat postavu k plné spokojenosti, chce to prostě čas a dlouhodobou práci. Na druhou stranu říká se, že nikdy není pozdě. Každé kilo dolů se počítá. Začněte ještě dnes a brzy už můžete dosáhnout svělých výsledků.

Jděte na to tak, aby vás hubnutí bavilo a vlastně jste režim začali brát jako svůj nový životní styl. Poradí vám trenérka Eva Kraus, která spolu se svým manželem Jakubem dává poslední roky do formy například Leoše Mareše s manželkou Monikou, Zorku Hejdovou a mnoho dalších známých osobností.

Pryč s hladovkami

Ve snaze zhubnout co nejrychleji se mnohé ženy uchylují k drastickým dietám až hladovkám, které ale z dlouhodobého hlediska nemůžou fungovat. Základem je upravit životí styl a jídelníček tak, aby byl váhový úbytek postupný. Podle Evy Kraus platí úplně jednoduchá rovnice: "Jde o vytvoření tzv. kalorického deficitu. To znamená o nastavení takového stravovacího a pohybového režimu, kdy za den přijmete z potravin a nápojů méně kalorií, než zvládne vaše tělo spálit."

Co a jak tedy jíst?

Nejjistější cestou, jak dosáhnout výborných výsledků za relativně krátkou dobu, je nechat si sestavit jídelníček na míru od odborníka. Díky tomu můžete očekávat nižší cifru na váze zhruba po dvou týdnech. "Po této době mi klientky nejčastěji hlásí, že se jim už povedlo shodit okolo dvou až pěti kil,tvrdí Eva, která dělá na svém Instagramu @fitnessevisek i pravidelné akce na cenově zvýhodněné jídelníčky.

Fungují i krabičky

Pokud nemáte čas nakupovat doporučené potraviny a jídlo si na každý den připravovat sama, vsaďte ale spíše na známou krabičkovou dietu. Je to samozřejmě o něco dražší varianta, ovšem na druhou stranu máte jistotu, že bude všechno jídlo připraveno správně a opět pro vás sestavené na míru. Krabičky si ale nevybírejte jen podle ceny. Slušná firma, za kterou stojí opravdoví odborníci na zdravé stravování, by se vás totiž měla ještě před zakoupením krabiček vyptat na řadu informací. Hlavní roli hraje aktuální váha, výška, věk, množství každodenního pohybu i vaše reálně nastavené cíle.

Nevynechávejte žádnou potravinu

Jestli byste se nejradši pustila do hubnutí úplně na vlastní pěst, měla byste si hned na začátku uvědomit, že je především nesmysl úplně vyřadit z jídelníčku jakoukoliv potravinu. Tím nemá žádný z nutričních poradců na mysli zmrzlinu nebo čokoládu, ale existují i zdravé sacharidy. A že jich je! Brambory, rýže, kuskus, veškeré druhy ovoce… Kromě sacharidů pak záměrně nevynechávejte ani potraviny obsahující lepek nebo třeba laktózu. Pokud tedy nemáte na některou z těchto složek potravy prokázanou alergii.

Co patří na talíř?

Do zdravého jídelníčku rozhodně patří i každodenní porce bílkovin, které vyživují svalovou hmotu v těle a zároveň vám dodají pocit nasycení na mnohem delší dobu, než například rychlé cukry přijaté ze sladkostí. Kvalitními zdroji bílkovin jsou zejména libová masa (drůbeží, hovězí, vepřová panenka), ryby, mléčné výrobky (řecké jogurty, tvarohy, Cottage cheese, mozzarella, feta, kozí sýr aj.). Z rostlinných zdrojů bílkovin myslete na luštěniny, tofu, sóju nebo tempeh.

Možná budete překvapená, ale na zdravém jídle si dokonce můžete pochutnat. "Většina klientů za mnou přichází s představou, že k dosažení dobrých výsledků je potřeba jíst jenom kuře na páře a zeleninu, ale to je naprostý omyl. Zdravý jídelníček by měl být vyvážený i pestrý, člověk by si na něm měl pochutnat. Jedině tak je šance, že u něj vydržíte nadlouho," usmívá se Eva, která vymýšlí jídla také pro krabičkovou stravu Vitalbox.

Nezapomínejte na pohyb

Zdravý jídelníček je při snaze o zhubnutí základ, ale sport a pravidelné cvičení s ním logicky jde ruku v ruce. Neexistuje sice žádná norma, která by určovala, kolik hodin týdně musíte strávit pohybem, nicméně platí, že čím víc kalorií pohybem vydáte, tím rychleji se vám podaří zhubnout.

A počítá se doslova každý krok. Kalorie totiž spálíte nejen sportem, ale právě i obyčejnou chůzí. Zkuste si dát schválně za cíl, že uděláte každý den nejméně deset tisíc kroků (aplikaci krokoměru má dnes každý chytrý mobil ve standardní výbavě). Dohromady s pozměněným jídelníčkem se brzy začnou dít hotové zázraky.

Pro tvarování pěkných křivek je ale skvělé i posilování. Nemusíte do posilovny, cvičit můžete jen doma. Inspiraci na domácí cvičení najdete například na YouTube nebo na Instagramu, kam přidává svoje krátké domácí tréninky Eva Kraus.

Ze začátku si všechno zapisujte

S hlídáním každodenního kalorického příjmu vám alespoň ze začátku hodně pomůže zapisování všeho, co za den sníte a vypijete. Existují na to opět různé aplikace, ze kterých snadno vyčtete, kolik kalorií jaká potravina má a v jakém množství. Zkuste třeba My fitness pal nebo Kalorické tabulky.

"Ideální kalorický deficit hledejte mezi 15 až 25 % rozdílu svého denního výdeje a příjmu. Dávejte si ale pozor, abyste nešli výrazněji pod svůj bazální metabolismus. Kalorie nutné k zajištění základních fyzických a hormonálních funkcí těla se u žen pohybují mezi 1200-1700 kcal, u mužů to pak může být až 2500 kcal,dodává nakonec Eva Kraus.

reklama
Doporučené recepty
    reklama