reklama

Nakupujte férově: Co znamená logo Fairtrade a komu pomůžete

Znáte kávu, čaj nebo třeba banány s barevným označením Fairtrade? A víte, co se pod takovou nálepkou ukrývá a proč je důležité výrobky s logem férového obchodování kupovat? Koho tím podpoříte a čemu naopak můžete zabránit?

Foto: iStock

Fair trade (v českém překladu férový obchod) je způsob čistého obchodování, který umožňuje lidem ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Možná vám to připadá samozřejmé, opak je ale mnohdy pravdou.

Určitě každý člověk si už někdy posteskl nad tím, jak nespravedlivý umí život být. Pohled na křivdy, které se v životě dějí, je ovšem velmi individuální, a co trápí vás, může druhému připadat jako naprosto nepodstatná věc. Záleží na podmínkách, ve kterých žijete, stejně jako na zkušenostech, které jste dosud nasbírali.

Jak to chodí jinde

Obyčejný pracovní den běžného Evropana se diametrálně liší od každodenní rutiny lidí z rozvojových zemí, přesněji řečeno zemí rozvojového Jihu. Zkuste se sami vžít třeba do situace pěstitele kávy…

Máte vlastní pole, na kterém tvrdě pracujete po celý rok, do práce vkládáte veškerou možnou energii a přirozenou poctivost, snažíte se, aby plody vaší práce byly co nejlepší a v konkurenci obstály. Pomáhá vám rodina, to ostatní vám zase až tolik nepřeje. Žádná idyla to není, ale vy věříte, že se vám za poctivou práci dostane odpovídající odměny. Jenomže…

Jak by to být nemělo

Konečně nastal čas sklizně. Jste trochu napnutí, ale doufáte, že za svou kvalitní kávu dostanete dost na to, abyste uživili sebe i rodinu. Nevíte však, za kolik se káva skutečně prodává, nemáte přístup k potřebným informacím. Jste odkázáni na místní překupníky, kteří vám ovšem nabídnou nehorázně nízkou cenu.

Tak. A jak s tím teď máte naložit? Pokud kávu neprodáte, celá úroda přijde vniveč a vaše rodina nebude mít co jíst. Zoufale se snažíte vyjednávat, ale podmínky jsou jasně nastaveny a vám nezbude nic jiného než se nechat krutě ošidit. Moc se zlobíte, ale to je tak všechno, co můžete udělat. Ledaže…

  Šestici nejprodávanějších fairtradových produktů tvoří banány, kakao, káva, bavlna, cukr a čaj. Fairtrade

Naděje s "fair trade"

Nemůžete to nechat být! Protože pokud se alespoň nepokusíte situaci nějak uspokojivě vyřešit, budete muset zapojit do práce děti, které tak ztratí šanci na vzdělání. Budete potřebovat ještě víc pracovat, snažit se dostat z půdy maximum. Přestanete být šetrní k přírodě, uděláte zkrátka všechno pro to, abyste příště dostali víc. Jenomže se díky tomu propadnete zase o kousek níž.

Co s tím? Zkusíte se zapojit do pěstitelského družstva. Získáte o trochu lepší vyjednávací pozici a napříště už dokážete dohodnout i lepší výkupní cenu. Zásadní obrat ovšem přichází v okamžiku, kdy se vaše družstvo zapojí do systému fair trade.

Jak to funguje

Systém fair trade zaručuje férové obchodní podmínky, dodržování lidských a pracovních práv a v neposlední řadě i šetrnost k životnímu prostředí.

Mezi základní principy fair trade patří například to, že výkupní cena odpovídá nákladům udržitelné produkce a zaručí pěstiteli či výrobci důstojné životní podmínky. Zakazuje dětskou práci, kontroluje zemědělskou chemii, neumožňuje využívat geneticky modifikované plodiny a usiluje o vzdělávání místní komunity.

Jak můžete pomoci

Potraviny či výrobky z férové produkce poznáte jednoduše. Na obalu najdete barevné kulaté logo Fairtrade, zaručující výše popsané principy. Nákupem takového zboží jednoznačně podpoříte udržitelný ekonomický model, který funguje spravedlivě, a tedy zdravě.

Pro takové výrobky nemusíte chodit daleko. Řada z nich je dostupná v běžných obchodních řetězcích, a dokonce existuje i mapa prodejních míst v rámci Česka.

Je hezké pomáhat. Vždyť jde o lidskou přirozenost, jen ji - aspoň tu a tam - musíme pustit ke slovu, resp. k činu.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama