Co vám ještě pomůže zhubnout: Klíčem jsou správné vitamíny
Spánek, zdravá strava, pohyb. To je mantrou každého, kdo se v novém roce rozhodl shodit pár kilo. Hubnoucí proces můžete ale urychlit tím, že tělu dodáte ty správné vitamíny.
S novým rokem přichází i nová předsevzetí. Obvykle mezi ně patří i odhodlání shodit přebytečná kila, která jsme přes svátky a podzim nabrali. Jak se zase dostat do formy a co potřebuje naše tělo k tomu, aby si s tuky poradilo?
Pokud chceme zhubnout, je třeba vzít v potaz více faktorů. Patří mezi ně kvalitní spánek, pravidelný režim, vyvážený jídelníček, fyzická aktivita a psychická pohoda. Spalování tuků můžeme také podpořit příjmem vhodných vitamínů, a to z potravin nebo doplňků stravy. "Na podporu odbourávání tuků jsou určeny jiné přírodní látky než vitamíny. Jde například o kapsaicin, karnitin či extrakt z garcinie kambodžské. Nicméně například pro tvorbu karnitinu jsou důležité niacin (vitamin B3), pyridoxin (vitamin B6), a vitamin C, bez nich a dalších látek se karnitin nevytvoří v dostatečném množství. Vitamíny ze skupiny B jsou obecně důležité pro metabolismus látek v našem organismu, což zahrnuje i ovlivnění tukové zásoby, například vitamin B3 (niacin) se podílí na snižování hladiny některých tuků v organismu," říká doktor farmacie Tomáš Arndt, poradce portálu Prozdravi.cz.
Nedělejte chyby
Pokud jíme zdravě, cvičíme a stále se nám nedaří hubnout nebo udržet váhu, měli bychom se zaměřit na chyby, které nejspíš děláme. "Ze stravy nelze zcela vyloučit sacharidy (cukry) a tuky, to bývá jednou z častých chyb. Je třeba ovšem zvolit ty správné potraviny. V případě sacharidů - ovoce, zelenina, celozrnné obiloviny, ořechy a semena - a v případě tuků ryby, ořechy či semena některých rostlin (lněné semínko, chia, slunečnicové či sezamové semínko). Pokud užíváme doplňky stravy s látkami podporujícími odbourávání tuků, je to třeba vždy doplnit intenzivním fyzickým cvičením, zde ale pozor na věk a zdravotní stav.
Jezte pravidelně
Chybou je i vynechávání jídla, rozhodující je snížení příjmu kalorií nebo zvýšení množství kalorií, které spálíte cvičením. Vynechání celých jídel může nakonec skončit podvýživou a únavou. Na noc by se měly omezit sacharidové pokrmy a tučná jídla. Večeře by měla obsahovat bílkoviny s nízkým obsahem tuku a také komplexní sacharidy," říká Tomáš Arndt.
Luštěniny jsou váš přítel
Mezi vhodné zdroje bílkovin se řadí i luštěniny. Ty doporučuje i specialista na životní styl značky Menu Gold, Milan Merva a dodává: "Vhodné individualizované stravování v kombinaci s pohybem jsou ideální cestou, jak zredukovat přebytečná kila. Váš jídelníček by měl rozhodně zahrnovat luštěniny, a to alespoň jednou týdně. Obsahují rozpustnou i nerozpustnou vlákninu a významné množství bílkovin. Rozpustná vláknina na sebe váže cholesterol. Luštěniny jsou také bohaté na vitamíny skupiny B, kyselinu listovou, železo a kvalitní rostlinné bílkoviny."
Luštěniny můžeme jíst uvařené nebo je nechat naklíčit. Při naklíčení dochází v semenech k enzymatickým procesům, bílkoviny jsou pak lépe stravitelné, tvoří se vitamíny, především vitamín C a E. Klíčky jsou tedy velmi bohatý zdroj minerálních látek a vitamínů. Pro naklíčení luštěnin je nejvhodnější hrách, cizrna, čočka a fazole mungo.