reklama

Hubnutí začněte úklidem hlavy. Pak přijde změna návyků a nakonec úbytek váhy

Už jste za svůj život vyzkoušeli několik různých diet? Bez výsledku nebo s nepříjemným jo-jo efektem? Zkuste na to jít jinak.

Foto: iStock

Různých redukčních diet existují na trhu desítky, stačí si jen vybrat. Atkinsonova, podle krevních skupin, Dukanova, nebo třeba krabičková. Výsledky takového hubnutí ale často nejsou nic moc, a v drtivé většině se potkáte s jo-jo efektem.

Zázraky totiž neexistují, žádná kouzelná pilulka, koktejl ani injekční stříkačka nikoho přebytečných kil raz dva nezbaví. Platí prosté přírodní zákony - úbytek hmotnosti se dostaví, snížíme-li příjem energie a zároveň zvýšíme její výdej.

Často je to v kombinaci s nereálnými očekáváními. Za dva týdny postavu pubertální modelky holt mít nebudeme. "Rozumný redukční režim bych zahájila generálním úklidem hlavy. Uvolnit se a upřímně zhodnotit svůj stávající jídelníček včetně veškerého pohybu. A především i to, o kolik skutečně potřebuji redukovat svoji váhu. Tímto bych ukončila vyčerpávající 'běh za zhubnutím' a s chutí a radostí bych se pustila do trvalé změny životního stylu," radí Zuzana Vostárková, certifikovaná poradkyně Cambridge Weight Plan.

Změna návyků a trpělivost

Rozhodneme-li se zhubnout, znamená to změnit dosavadní stravovací návyky. Musíme si stanovit jasný program a nečekat, že se kýžený efekt dostaví za týden. Shodit pár kil je pro mnoho lidí snadné, těžké je ale si váhu udržet. Jedno ze základních pravidel proto zní: Čím pomaleji se hubne, tím je výsledek trvanlivější. Chce to prostě trpělivost a důslednost. Ustoupíme-li ze svých zásad, hmotnost se začne vracet a obvykle se nezastaví na výchozí hodnotě. Známý jojo efekt je postrachem všech, kteří nevydrželi. Drastické diety, po nichž se opět začneme utěšovat jídlem a po desáté večer plenit lednici, nikam nevedou.

Kvalitní vyvážená strava

Zásadní je pravidelná kvalitní a vyvážená strava. Důležité je zařadit do každodenního režimu pohybové aktivity, ať už to budou procházky nebo nějaká forma cvičení, běh, jóga či cyklistika. Jídelníček ani další režimová opatření přitom nemohou představovat mučení, musí těšit a bavit. "Pokud si nevíte rady, doporučuji návštěvu odborníka - výživového poradce, který by měl být schopen na základě zhotovené tělesné analýzy a vašich možností ušít program na míru, ať už jde o jídelní plán, pitný režim, pohyb nebo o psychickou podporu, která je při změně životního stylu velmi důležitá," doporučuje Zuzana Vostárková.

Desatero pro linii

  1. Jezte pravidelně pětkrát denně v menších porcích, nejlépe v intervalu tří hodin.
  2. Dodržujte pitný režim. Vypijte denně dva až tři litry tekutin, například každou hodinu sklenku obyčejné vody. Pro redukci hmotnosti je výhodné pít před jídlem a během něj než po něm.
  3. Dbejte na to, aby strava byla co nejpestřejší.
  4. Omezte jednoduché cukry (cukr, sladkosti, cukrovinky) a tuky, zejména živočišné.
  5. Zařazujte do své stravy potraviny bohaté na vlákninu - celozrnné výrobky, zeleninu, luštěniny nebo ovoce. Denně snězte nejméně 400 g zeleniny a ovoce (s preferencí zeleniny, mnohé ovoce totiž obsahuje vedle vitaminů i hodně cukru).
  6. Vynechejte uzeniny a tučné mléčné výrobky.
  7. Z jídelníčku odstraňte přílohy, večer už jezte pouze zeleninu.
  8. Nehubněte rychle - optimální úbytek je 0,5 kg, maximálně 1 kg za týden.
  9. Denně se věnujte nějaké tělesné aktivitě, která vám působí radost.
  10. Stresové situace se naučte řešit jinak než jídlem.
"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama