reklama

Dědičnost i vážná nemoc. Proč se někomu tvoří modřiny tak snadno?

Co způsobuje tvorbu modřin (kromě toho, že se o něco silně bouchnete) a proč se některým tvoří snadněji než jiným?

Foto: iStock

Většinou má vznik modřiny svůj důvod. Objevila se poté, co jsme narazili kolenem do nohy stolu, nebo po pádu na kole. Občas se ale stane, že se modřina objeví jen tak z ničeho nic, a my si vůbec nemůžeme vzpomenout, jak jsme k ní přišli. A některým z nás se to stává více než jiným. Otázkou je proč.

Jak taková modřina vzniká

Nejdříve si musíme říct, jak k takové modřině vůbec přijdete. Modřiny vznikají po nárazu, kterým se poškodí drobné krevní cévy - kapiláry - a krvácivý projev se pak projeví i na kůži. Modřina se neobjeví hned, ale až po jednom či dvou dnech od zranění. Čím větší poškození kapilár, tím větší modřina. V rámci několika týdnů pak modřina mění svou barvu, většinou od modré přes zelenou až po žlutou, dokud kompletně nezmizí. Zbarvení je individuální, záleží na podkožním tuku a dalších faktorech. Změna barvy je způsobena tím, že tkáně postupně tuto starou krev pomalu absorbují. Častá je u modřiny i zánětlivá reakce, modřina je na dotek bolavá, tvrdá a může i okolo natéct.

Roli může hrát věk, pohlaví a dědičnost

Snadná tvorba modřin nemusí hned znamenat onemocnění a něco, co byste museli okamžitě řešit s doktorem. Častá tvorba modřin je způsobená oslabenou cévní stěnou a za to může mnohdy genetika, věk či pohlaví.

Tvrdí se, že ženy mají větší tendenci ke tvorbě modřin než muži, jelikož je jejich kůže jemnější. V průběhu let se u žen také snižuje produkce estrogenu, což způsobí, že cévní stěny nejsou tak pevné, jako bývaly. Oslabené a křehké cévní stěny z důvodu narůstajícího věku nejsou ale jen problémem žen. I u mužů s narůstajícím věkem cévní stěny ztrácejí svou pevnost a roste tendence ke tvorbě nevzhledných modřin. 

Záležet může také na vašem životním stylu a práci. Pokud často stojíte, nebo naopak sedíte, je tlak na cévy v končetinách větší, a tudíž tvorba křečových žil spolu s malými modřinkami není nijak výjimečná. 

Léky

Snazší tvorba modřin může být způsobena dokonce i některými léky. Dost často jde o kortikoidy, ty totiž po dlouhém užívání oslabují cévní stěnu a tak jste k modřinám více náchylnější; najdete je v lécích, které pomáhají s astmatem nebo artrózou.

Některé léky mohou také ředit krev. Pokud jsou modřiny doprovázené i jinými příznaky, jako jsou krvácející dásně nebo krvácení z nosu, určitě se vyplatí vyhledat lékaře a probrat s ním dávkování vašich léků. Problémy může vyvolat i obyčejný aspirin nebo ibuprofen, zvlášť když se zkombinuje například s česnekem, který obsahuje přírodní látky, které ředí krev.

Kdy se obávat

Pokud se vám z ničeho nic začnou modřiny objevovat více než obvykle, určitě stojí za to vyhledat lékaře. Občas se totiž stane, že je snazší tvorba modřin vedlejším projevem jiného vážného onemocnění, například leukémie. S návštěvou lékaře neotálejte, pokud krom modřin zaznamenáte i další problémy (úbytek na váze, bulky v podpaží, tříslech a podobně) nebo pokud se vám modřiny déle hojí.

Pokud se vám tvoří modřiny častěji než jiným a není to způsobeno žádným jiným onemocněním, může pomoct zvýšení dávky vitamínu C.

reklama
Doporučené recepty
    reklama