Umět přijmout sama sebe: To je klíč ke šťastnému životu
Bez sebepřijetí prý nemůžeme být nikdy šťastní. Co to ale znamená prakticky, přijímat sám sebe? Starat se o sebe, vnímat svou hodnotu?
V poslední době se hodně mluví o tom, jak je důležité se mít rád. V praxi si ale často moc nedovedeme představit, jak bychom měli přemýšlet a jednat, abychom tuto formulku naplňovali.
Sebepřijetí ale není nereálná nepraktická záležitost, které můžete dosáhnout, pokud například absolvujete šamanský kurz. Je to zdravé sobectví, které je každému člověku dáno už od narození. Vždyť zkuste chvíli pozorovat malé děti. Nepochybují o sobě, radují se, touží po něčem a přirozeně se zlobí, když to nedostanou. Po chvíli je ale začne zajímat něco dalšího - nezasekávají se v minulosti.
První úroveň
Nevyzýváme vás k tomu, abyste se chovali jako batolata, ale zkusme se nad tím zamyslet: kde se v nás bere tolik pochyb a negace k sobě samým? První úroveň sebepřijetí je tedy v tom, že chápete své právo na existenci. Nemusíte být lepší, vydělávat víc, zhubnout. Teď a tady jak jste, jste v pořádku.
Druhá úroveň
Nepopíráte své myšlenky a činy. Nebičujete se za to, co si myslíte. Chápete, že se vám dnes třeba nechce do práce, ale stejně tam musíte. Prostě myšlenka, že dnes byste nejraději leželi v posteli s peřinou na hlavě, je v pořádku. Sebepřijetí spočívá v tom, že na každou emoci a myšlenku si dokážete říct: tohle je můj pocit nebo názor, nejsem teď na sebe třeba zrovna nejpyšnější, ale teď v tuhle chvíli mě to nějak vyjadřuje. Pouze pokud přijmeme negativní emoce tak, jak jsou, v jejich celistvosti, se jich můžeme zbavit. Čím víc je budeme popírat a přebíjet, tím víc se k nám budou vracet. V případě, že se něčeho bojíme, nechceme to přiznat, podívat se pravdě do očí, nikdy nemůžeme situaci vyřešit.
Třetí úroveň
Buďte sami sobě nejlepším přítelem. Například jste udělali něco, za co se stydíte nebo se vám nelíbí. Zeptejte se sami sebe, proč jste něco takového udělali. Nerozumíme druhému, pouze pokud hodnotíme jeho činy jako "špatné", "sobecké", atd. Pochopit ale neznamená obhájit nebo utéct od odpovědnosti.
Cvičení
Psycholog Nathaniel Branden doporučuje experiment, který se může zdát na první pohled svérázný, někomu může připadat trapný, ale opravdu funguje. Stoupněte si (nejlépe nazí) před zrcadlo a prohlížejte si svůj obličej a tělo. Jaké to ve vás vyvolává pocity? Pro některé lidi je vysoce nepříjemné dívat se na určité své tělesné partie déle než pár vteřin. Cítí pak nepohodlí, smutek. Nelíbí se jim váha, procesy stárnutí. Snaží se utéct i od těchto částí svého já.
Psycholog Nathaniel Branden říká, že bychom si v takový okamžik měli říct formulku: "Tohle jsem já, přes všechny nedostatky a to, co se mi nelíbí, přijímám se tak, jak jsem." Soustřeďte se, zhluboka dýchejte. Přijetí neznamená, že nechceme něco změnit nebo třeba zhubnout či ztloustnout. Znamená to, že nic nepopíráte. To, co vidíte v zrcadle, existuje a má na to právo. Cílem takového cvičení je, aby tady a teď vám se sebou bylo dobře.