Tuky ve stravě: Co byste o nich měli vědět
Dělíme je podle původu na rostlinné a živočišné. Jejich energetická hodnota je obdobná, liší se ale dietetickými vlastnostmi.
Tuky jako takové jsou tvořeny glycerolem a různými druhy mastných kyselin, které určují jak vlastnosti tuku, tak jeho účinky na organismus.
Živočišné tuky jsou zpravidla tužší a rostlinné oleje obvykle tekuté. Čím více nasycených mastných kyselin tuk obsahuje, tím je tužší a naopak, tekutější tuky obsahují více nenasycených mastných kyselin.
Tuky by měly tvořit 30% z denního příjmu
"Tuky by v potravě měly při běžném režimu tvořit asi 30 % z celkového energetického příjmu. V organismu mají nenahraditelnou funkci, ale jejich nadměrný příjem je spojen se zdravotními riziky. Mohou mít podíl na zvýšení hladiny cholesterolu a kardiovaskulárních potížích, vzniku zánětů, diabetu a nadváhy," říká Romana Kotěrová, terapeutka propojující Bachovu terapii s aromaterapií a výživou, neboť jde především o harmonii mysli a těla.
Obojí je podle terapeutky propojeno - když jsme v pohodě, jíme správně a když jíme správně, jsme v pohodě, jde to ruku v ruce. "Nasycené mastné kyseliny jsou obvykle v živočišných tucích, jsou stabilnější, tužší, snášejí vyšší teploty, bez vyšších nároků na skladování. Naše tělo je potřebuje pouze v omezeném množství, mají tvořit přibližně 10 % z celkového příjmu tuků. Oproti tomu rostlinné tuky obsahují převážně nenasycené mastné kyseliny, jsou méně stabilní, rychleji se kazí, nesnesou zahřátí na vyšší teplotu. Jsou však pro naše zdraví velmi důležité," dodává Kotěrová.
Rostlinné oleje by měly hrát prim
Tekuté rostlinné tuky obsahující především nenasycené mastné kyseliny nazýváme rostlinné oleje. Pokud jsou získány šetrným způsobem a nejsou ošetřeny rafinací, obsahují množství bioaktivních látek, vitamínů a minerálů. "Důležité jsou zejména oleje s obsahem esenciálních mastných kyselin, protože si je tělo neumí vyrobit samo," říká terapeutka.
Můžeme využívat buď přímo zdroje (různé druhy ořechů, avokádo, semínka - konopná, slunečnicová, dýňová, chia), nebo šetrně připravené oleje. Pro zachování všech vlastností je používáme ve studené kuchyni nebo na dochucení hotových pokrmů, smoothie, či ovocných koktejlů. Rostlinné oleje získáváme z různých částí rostlin (semen, ořechů, jader, dužniny plodů), kde slouží jako zásobárna energie. Nejšetrnější cestou získání hodnotného oleje je lisování za studena.
Podle čeho je vybírat?
Jistou zárukou kvality rostlinného oleje je jeho certifikace. Kvalitu ovlivňuje zdrojová rostlina a způsob jejího pěstování. "Při výběru kulinářských olejů dávám přednost rostlinám pocházejícím z ekologického zemědělství. Dalším kritériem kvality oleje je způsob jeho zpracování. Čím šetrnější je, tím je zachováno více hodnotných látek přínosných pro náš organismus. Lisováním za studena se získává malé množství oleje v nejvyšší dostupné kvalitě, ale většina olejů si kromě bohatého složení, zachovává i své původní aroma a chuť. Způsob úpravy i původ zdroje u kvalitních olejů je uveden na etiketě produktu."
"Kromě vlivu na životosprávu oceňujeme u rostlinných olejů i jejich vliv na senzorické vlastnosti potravin," říká odbornice na výživu a dodává: "Zlepšují a zvýrazňují chuť potravin, zjemňují jejich konzistenci, u kvalitních rostlinných olejů je bonusem i zachování původní vůně a chutě zdrojové rostliny. Pokud zařadíme rostlinné oleje do našeho jídelníčku nebo je užíváme vnitřně, pomůžou nám posílit organismus."