reklama

Česko učí svět pomáhat: Jen díky esemesce

Asi víte, jak snadno se dá pomáhat díky takzvané dárcovské esemesce. A víte, jaké prvenství si v tomhle ohledu pyšně nese Česká republika?

Foto: iStock

Ohrožené a znevýhodněné děti, osoby s handicapem, humanitární pomoc při světových katastrofách… Češi v tomto směru dlouhodobě ukazují, že mají srdce na pravém místě a jsou solidární. 

Česká republika má být na co pyšná. Pro dobrou věc se dokázali sjednotit všichni tři tuzemští telefonní operátoři a vznikla dárcovská SMS, kterou ocenili a převzali i v zahraničí. 

Když se před 13 lety poprvé naskytla příležitost podpořit druhé v nouzi prostřednictvím dárcovské sms neboli DMS, šli jsme do toho naplno. Tehdy měl v České televizi premiéru charitativní pořad Pomozte dětem organizace Nadace rozvoje občanské společnosti, který představil tuto "revoluci v dobrých skutcích".

Všichni tři čeští operátoři se dohodli na společných podmínkách a spolu s Asociací provozovatelů mobilních sítí a Fórem dárců nabídli unikátní způsob, jak pomocí mobilního telefonu věnovat peníze potřebným. Stačila jedna textová zpráva a 30 korun putovalo na dobročinný projekt. Od té doby bylo odesláno celkem 19 milionů takových esemesek a vybráno více než půl miliardy korun. 

Česká republika se tak stala historicky první zemí, kde tato služba fungovala, než projekt převzaly další evropské země. České DMS byly nominovány na cenu GSM Awards jako Nejlepší služba v oblasti rozvoje komunity. Mezinárodní ceny v Cannes je dokonce zařadily mezi čtyři nejlepší veřejně prospěšné projekty v oblasti GSM.

Nyní je čas se posunout ještě dál. "Na technologiích je krásné, že dokáží pomáhat. Nyní startujeme novou etapu dárcovství, která umožní neziskovému sektoru získat zvýšený přísun prostředků," říká Jiří Grund, výkonný ředitel APMS, jež stojí za rozšířením služby DMS. Nově můžete jednou SMS poslat kromě třicetikoruny i 60 a 90 korun.

Navíc je možné podporovat oblíbený charitativní projekt trvale - opět pouze jednou zprávou. Většina vašeho finančního příspěvku putuje na účet neziskové organizace, koruna jde jako provozní poplatek na Fórum dárců, mobilní operátor poskytuje službu zdarma. Premiéra nových DMSek se odehraje opět v pořadu Pomozte dětem, vysílaném 15. dubna na ČT1.

Přispívat však můžete na libovolnou neziskovou organizaci, kterou si sami vyberete. Více než 300 ověřených najdete na darcovskasms.cz.

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama