reklama

Právě teď je ideální čas na detox: Nemusíte hladovět, jen upravte jídelníček

První jarní měsíc je tu a s ním i skvělá šance na pročištění organismu. Proč se do detoxu vůbec pouštět? Pokud se rozhodnete tělo pročistit, postupujte s rozumem a efektivně.

Foto: iStock

Březen je ideálním obdobím na jarní úklid, hlavně co se týče vašeho organismu. Zařaďte postupný detox, zbavíte tak tělo škodlivých látek, načerpáte novou energii a prospěje to i vaší pleti.

V první řade je třeba si uvědomit, že detoxikace neznamená být o hladu. Detox samotný je proces, při kterém se rychleji odplavují škodlivé toxické látky z krve, plic, jater, ledvin, lymfatického systému a tlustého střeva. Jeho hlavním cílem je zbavit se pár "zimních" kil, očistit se a nastartovat imunitní systém.

Březen je pro očistu jako stvořený

Existuje více důvodů, proč je konec zimy ideálním obdobím na začátek očisty. Podle tradiční čínské medicíny se na jaře probouzí vrcholná funkce jater a žlučníku, což znamená, že jsou játra schopna v tomto období vyloučit z našeho těla nejvíc nebezpečných škodlivin. Díky oteplení ovzduší navíc klesá potřeba tvorby energie a náš metabolismus začíná fungovat na takzvaný jarní režim. Tím pádem se snižuje potřeba organismu přijímat energii formou potravin s vysokou energetickou hodnotou.

Co jíst a pít?

Zaměřit byste se měli hlavně na stravu, která je zdrojem vlákniny, vitamínů a antioxidantů. V jídelníčku by tak určitě neměla chybět zelenina, ovoce, lehko stravitelné přílohy, celozrnné obiloviny, luštěniny, ryby a zakysané výrobky. Vyvarujte se pečivu z bílé mouky, červenému masu, sladkostem a jídlům z fastfoodu.

Organismu můžete ulehčit také vynecháním masa například po dobu jednoho měsíce, a to po vzoru našich předků, kteří drželi masopust. "Klesne tím ale příjem bílkovin, které je vhodné nahradit luštěninami  a mléčnými výrobky (nejlépe kysanými)," doplňuje lékařka Janka Tóthová navíc dodává: "Zapomeňte na drastické diety slibující zázraky za pár dní. U detoxikace jde o úpravu jídelníčku a životního stylu, kdy je ale potřeba brát ohled na věk, pohlaví, zdravotní stav, dosavadní způsob stravování, psychickou a fyzickou zátěž nebo také typ zaměstnání."

Nezapomínejte taky na to, že to, co jíte, se odráží i na pleti. Potraviny, které jsou plné nezdravých tuků zvyšují tvorbu mazu a ten má za následek ucpání pórů. Pamatujte si, že dostatečný přísun vitamínů a minerálů neprospívá jen našemu nitru, ale odráží se i na naší pokožce.

Detox formou hladovění

Existují i radikálnější formy detoxi - buď pomocí hladovky nebo očistných ovocných a zeleninových šťáv. "Pokud se jedná o krátkodobou hladovku (24 hodin -  maximálně týden), tak ta není pro zdravého člověka jedenkrát až dvakrát do roka na škodu, ke konci hladovky je vhodné zařadit zeleninové a ovocné šťávy, poté lehčí stravu a až nakonec se vrátit k běžným stravovacím návykům," říká praktická lékařka Andrea Chromcová.

 

Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama