reklama

Strie mít na svém těle nemusíte: Pomůže aloe vera i ořechy

Nejlepší obrana proti striím je prevence, pomůže aloe vera, ořechy, nebo masírovat pokožku mastným krémem. A pokud už strie máte, přečtěte si, jak jejich vzhled výrazně zlepšit.

Foto: iStock

Strie bývají častým postrachem mnoha žen, ale i mužů. Vznikají většinou po rychlém nabrání hmotnosti. Mnoho z nás se s nimi potýká už od puberty, kdy je růst příliš rychlý. 

Čerstvé jizvičky mají červenou až fialovou barvu, která se postupně mění na bílou. Již viditelné strie nikdy stoprocentně nezmizí, ale jejich vzhled lze zmírnit, převážně za pomocí metod estetické dermatologie jako je například laserová terapie. Nejlepší ale je snažit se jejich vzniku předejít, a to správnou prevencí. 

"Někteří lidé mohou mít k jejich vzniku genetickou predispozici a u nich strie vznikají bohužel spontánně. Více než 80 procent žen se pak potýká s výskytem strií v těhotenství (hlavně v období sedmého a osmého měsíce). Ty se nejčastěji vyskytují na břiše, stehnech, hýždích, prsou, ale i zádech," říká doktorka Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology.

Jak se proti vzniku strií bránit?

Nejdůležitější je prevence. Základem je dodržování pravidelného pitného režimu, aby byla pokožka hydratovaná. V rizikových oblastech je taky důležité kůži často promazávat, doporučují se přípravky s vitamínem E, kyselinou hyaluronovou, aloe vera či ricinový olej. Důležité je krémy nanášet masážními pohyby. Babské rady také často tvrdí, že zabírá i vepřové sádlo. To pokožku dobře promastí, ale používejte zásadně takové, které neobsahuje sůl. Nejlepší je kosmetické sádlo ve formě mastí, například s přídavkem měsíčku. Do svého jídelníčku byste také měli zařadit potraviny se zinkem, který je dobrou prevencí. Vyskytuje se například v mořských plodech, ořechách a luštěninách.

Pozor na diety

Pokud jste fanouškem radikálních diet, které s sebou nesou i velké riziko jojo efektu, a vy tak střídavě hubnete a přibíráte, je velmi pravděpodobné, že se strie po rychlém nabrání váhy objeví také. Je tedy důležité ztrácet na váze postupně a ideálně pod odborným dohledem.

To samé platí, i pokud naopak chcete na váze přibrat. S tím mají problém především lidé, kteří chtějí rychle získat svalovou hmotu a intenzivně cvičí s velkou zátěží. Strie tak často trápí i vrcholové sportovce. Pokud sami cvičíte, nezapomínejte na masáž těla mastným krémem.

Odstranění strií

Samotné odstranění strií je relativně problematické. Existují však metody, které mohou vzhled významně zlepšit. Jednou z nejlepších je radiofrekvence nebo mikrojehličková radiofrekvence. Zarudlé a lividní strie mohou zesvětlit i pomoci cévního nebo pulzního barvivového laseru. Dobrý efekt může mít i mikroneedling se speciálními roztoky proti striím či po ošetření plazmou. Na starší strie pomůže C02 frakční laser. Pro dosažení dobrého výsledku je důležité jednotlivé metody opakovat a kombinovat.

Sestavuje Národní sbírku zlozvyků: Věci, které dělám, musejí mít koule, říká Šedá | Video: Martin Veselovský

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama