Nenechte se ošálit
Primárním úkolem mozku je chránit nás před nebezpečím. Pětkrát za vteřinu skenuje naše okolí s cílem vyhledat případné hrozby. Ty pro něj mají právě z hlediska zajištění bezpečnosti větší váhu než případná odměna. Co z toho vyplývá v praxi? Že například v autobusu automaticky věnujete více pozornosti rozčilené tváři spolucestujícího než tomu, kdo se usmívá. Stejně tak v práci usilovně řešíte problémový projekt, zatímco radosti z dobře odvedené práce věnujete mnohem méně energie.
Úplně stejné je to při bilancování. Tendence klást větší důraz na nezdary je nám zkrátka vlastní. Mějte to na paměti a nepřikládejte neúspěchům větší váhu, než skutečně mají. Navíc i dílčí selhání může být skvělou příležitostí, jak se naučit dělat věci jinak.
"Místo pláče nad rozlitým mlékem se zamyslete nad tím, co se ještě potřebujete naučit a jakou dovednost si osvojit k tomu, abyste příště uspěli. Pokud máte pocit, že něco důležitého neumíte, zkuste vložit do věty slůvko 'ještě neumím'. Z beznaděje tím vstoupíte na cestu naděje. Při hodnocení si pak všímejte i drobných úspěchů, které často přehlížíte a považujete za samozřejmé. Jsou velmi důležité pro další motivaci," radí kouč, k.