reklama

Alternativní styly stravování: Co znamená být vegan nebo vitarián?

O veganství či vegetariánství jste už určitě slyšeli, ale víte, v čem se liší a proč vlastně se takto lidé stravují?

Foto: iStock

Alternativní strava aneb způsob stravování, který se odlišuje od většiny populace, je v dnešní době hodně diskutovaným tématem. Mezi ty nejznámější alternativní stravovací způsoby patří vegetariánství a veganství. 

Pro tento způsob stravování se většina lidí rozhodne z důvodu, že věří, že je to šetrnější pro životní prostředí nebo lepší pro jejich zdraví. Časté jsou taky etické důvody, nesouhlas se zabíjením zvířat. Většinou se jedná o kombinaci všech těchto faktorů. 

Vegetariánství

Jedná se o vyřazení masa z jídelníčku. Někteří lidé se označují jako flexibilní vegetariáni, ti jej nevyřazují úplně, vyhýbají se například jen konzumaci červeného masa, ale drůbež a ryby jedí. V komunitě však mnohdy za právoplatné vegetariány uznávaní nejsou.

Výhodou vegetariánství je větší konzumace vlákniny a méně živočišných tuků. Je však třeba dát si pozor na dostatečný příjem bílkovin, minerálních prvků jako je železo nebo zinek a také vitamin D.

Veganství

Vegani vyřazují ze stravy jak maso, tak všechny ostatní živočišné produkty. Nekonzumují tedy například vejce, mléčné produkty ani včelí med. "To, že si zvolíte a žijete určitým stylem stravování neznamená, že se musíte nutně omezovat a ochuzovat o určité druhy potravin. Například klasické kravské mléko lze nahradit opravdu lahodnými rostlinnými nápoji. Doporučit mohu špaldový nápoj a samozřejmě klasické sójové nápoje. Jsou k dostání v různých příchutích a ochucení, mnohdy ani nepoznáte, že se nejedná o mléko," říká Věra Čutková, majitelka internetového obchodu bioplus.cz, který nabízí kvalitní biocerfifikované potraviny.

Z velké míry u vegnů již nejde jen o jídelníček, ale o celkový životní styl, který se spojuje také s bojem za práva zvířat, odmítáním testování kosmetických produktů na zvířatech či výrobky z kůže a vlny. Vegani jedí zejména luštěniny, obiloviny, ořechy, semena, ovoce, zeleninu, houby a různé bylinky.

Vitariánství

Je to taková radikálnější větev veganství. Vitariáni konzumují pouze rostlinnou stravu, která ale ještě navíc neprošla teplotou vyšší než 42 stupňů Celsia. Takováto strava bývá také nazývaná "raw food" (z angličtiny - syrová strava). Vitariáni věří, že tepelná úprava potraviny znehodnocuje a zabíjí v nich důležité živiny a enzymy, které jsou pro lidské tělo důležité. Značnou složku jejich jídelníčku tvoří ovoce, zelenina, ořechy a semínka.

Pozor na skladbu jídelníčku

V případě alternativních trendů stravování je důležité věnovat se stavbě jídelníčku, aby v něm nic důležitého nechybělo. 

reklama
reklama
reklama