reklama

Bojujte proti stresu stravou. Seznamte se s adaptogeny

Krom toho, že bychom se měli stresu vyhýbat, s ním můžeme taky účinně bojovat. Pomoci můžou adaptogeny.

Foto: iStock

Stres je v dnešní společnosti nepřítelem č. 1. S nějakou jeho formou se dnes a denně potýká každý, ať už v práci, ve škole, nebo doma. Na každodenní bázi se obáváme o rodinu, finance a naši budoucnost. Jako by to samotné nestačilo, u většiny civilizačních chorob je spouštěčem nebo rovnou jednou z příčin právě stres.

Krom toho, že je všude kolem nás, ho většina z nás nedokáže zvládat. Někteří se ho snaží nepřirozeně potlačit, jiní jsou neustále nervózní, roztěkaní a další přecházejí k agresivitě. Občas se cítíme jako tlakový hrnec, který se jen připravuje k explozi.

Při stresové situaci dochází k vyplavení hormonu adrenalinu a kortizolu z nadledvinek. Tyto hormony pomáhají k tomu, aby mohla být uskutečněna přirozená reakce organismu "útok nebo útěk". Mnohdy tak ve stresu pocítíme krátkodobý příval energie. V dnešních podmínkách se ale už tak často nesetkáme s obřím medvědem, kde bychom toto mohli uplatnit, naopak před námi spíše bude stát brunátný šéf. Organismus ale na tyto dva podněty (šéfa i medvěda) reaguje stejně. Na jednu stranu nám tyto hormony krátkodobě pomáhají, ale pokud jsme stresu vystavěni dlouhodobě, tak naopak organismu škodí.

Jak se stresem bojovat?

Účinným pomocníkem je jakákoliv forma jógy, tai chi, meditace a práce s dechem. Taky nám může pomoct naše vlastní nastavení: Nic si nebrat osobně. Co už ale málokdo ví, je to, že stres nám může pomoct zvládat taky strava. A to zejména adaptogeny.

Co to adaptogeny vlastně jsou?

Adaptogeny jsou látky obsažené v některých rostlinách. Jak už název vypovídá, pomáhají nám se adaptovat na nepříznivé podmínky, v našem případě právě stres. Tyto látky nejsou žádnou novinkou, ve východní medicíně se používají už po celá staletí. Jak to tak ale už bývá, západní medicína je, co se týče adaptogenů v léčení a jako prevenci, pomalejší.

Kvůli tomu, že západní medicína je ještě moc nevyužívá, nebyly ani podrobeny většímu zkoumání. Víme, že dokážou redukovat stres, ale ještě nevíme, jak se to přesně děje. Krom redukce stresu jsou adaptogeny výborné taky na redukci zánětu v těle.

Mezi nejznámější adaptogeny patří kurkuma, léčivé houby, Ashwagandha neboli indický ženšen a třeba taky rozchodnice růžová.

Za příklad si můžeme vzít indický ženšen neboli Aswagandhu. Ta se v ajurvédské medicíně používá už léta k léčbě astmatu, revmatismu, nebo při rekonvalescenci po těžkých onemocněních, při vyčerpání organismu (jak z fyzické, tak duševní stránky), na vysoký krevní tlak, nebo k tišení zánětu. Jedná se o silný antioxidant, který zpomaluje procesy stárnutí. Někdy se používá i jako antidepresivum. Nejčastěji se s ní setkáte v podobě prášku, jedná se o rozemletý kořen. Doporučené denní dávkování je jedna čajová lžička ve formě čaje, popř. můžete přidat do čerstvých zeleninových nebo ovocných šťáv či smoothie.

Jak bojujete se stresem vy?

reklama
Doporučené recepty
    reklama