reklama

7 věcí, které potřebujete vědět, než si pořídíte domácího mazlíčka

Jsme národ pejskařů a milovníků koček. Snad každý má nebo měl doma zvířecího kamaráda, který se stal členem rodiny. Pokud vás ale teprve takový krok čeká, čtěte pečlivě tento článek.

Foto: iStock

Existuje spousta lidí, kteří věnují někomu zvíře jako nečekaný dárek. Překvapení v podobě pejska, který má donutit lenivějícího člena rodiny, aby konečně chodil na procházky. Nebo kočku, aby třeba prarodiče nebyli tak sami.

Pořídit si domů zvíře ale musí být promyšlený krok, podobně jako když uvažujete o dítěti.

1. Režim

Obzvlášť pokud plánovaným mazlíčkem bude pes. Potřebuje totiž venčit minimálně dvakrát třikrát denně. Alespoň půl hodiny vyžaduje na hru nebo trénink. Některá plemena také musí docházet na cvičák, jiná budou nešťastná bez dlouhých procházek, během kterých musíte zapojit do hry míček či klacíky. Pokud tuhle energii psovi nedáte, bude nešťastný. Nejdřív se to může projevit tak, že bude ničit vybavení bytu či domu, později dokonce onemocní.

"Běžná" plemena, která jsou vhodná pro chov v bytě, vyžadují alespoň pravidelné procházky. Takže zapomeňte na to, že z práce půjdete rovnou na večírek, aniž byste se stavili doma a psa vyvenčili. Majitelé koček procházky řešit nemusí, ale i tyto malé šelmy potřebují mít řád. V krmení i hře.

2. Změna návyků

Někdo se domnívá, že teprve narození dítěte vám změní život a pořídit si mazlíčka, to je taková přípravka. Ale není to úplně pravda, uspořádat toho budete muset mnohem víc, než si dovedete představit. Ať už jde o to, že musíte vyhradit místo, kde se štěně či kotě bude učit chodit na záchod, nebo nenechávat v dosahu nového zvířete boty či jídlo na stole. Také si potřebujete pořídit uzavíratelný odpadkový koš a podobně. Před odjezdem na dovolenou také musíte najít hlídání pro svého mazlíčka.

3. Větší výdaje

Pokud toužíte po psovi nebo kočce vytříbené rasy, zkontrolujte si důkladně chovatele. Ať nepodporujete šílené podmínky množíren. Samozřejmě to ale znamená, že si za takové zvíře budete muset připlatit, protože jen pochybné zdroje nabízí žádaná plemena pod cenou. U zvířete z útulku cenu řešit nemusíte, ale to neznamená, že nebude potřebovat například drahou léčbu u veterináře.

Každé zvíře potřebuje kvalitní stravu, postroj nebo obojek, vodítko, pelíšek a hračky. Další peníze bude stát očkování, mačkání žlázek, čištění zubního kamene, odběr krve v případě nemoci a další položky. Nezapomeňte na případné výdaje s cvičákem. Pokud bude vaše zvíře i přes veškerou péči a pozornost nezvladatelné, budete muset požádat o radu zvířecího psychologa a ti levní zrovna nebývají. Pokud nemáte stálý příjem a řešíte finanční obtíže, raději pořízení domácího mazlíčka odložte.

4. Respekt

Pes nebo kočka si na nového pána nemusí hned zvyknout. Štěňata vás mohou v prvních měsících kousat svými ostrými zoubky, koťata zas škrábat drápky. Až někdy okolo prvního roku života se mláďata celkově zklidní a ukáže se jejich pravá povaha. Uhodnout, jaké zvíře bude, se nedá. Může být přítulné nebo nezávislé, klidné či plné energie.

Povaha zvířete, stejně jako je tomu u dítěte, ale bude vyžadovat, abyste ji přijali a zařídili se podle toho. Ne každé zvíře rádo sedí na klíně, nemůžete ho nijak nutit, aby se s vámi mazlilo. Pes nebo kočka mají své hranice a potřebují, abychom je respektovali a například jim v žádném případě nebránili v pohybu. Zvíře si také může vybrat oblíbeného člena rodiny a toho bude následovat. Pravděpodobně to bude ten, kdo psa nebo kočku krmí a stará se o ně.

5. Samostatná osobnost

Jak už bylo napsáno výše, nedá se odhadnout, jakou povahu bude vaše zvíře mít. Každé plemeno má ale svá specifika: jak psychologická, tak fyziologická. Například některá lépe snáší malé děti, jiná jsou větší samotáři. Nastudujte si také genetickou zatíženost na určité nemoci, jsou třeba plemena, která musí mít přísnou dietu. Pokud se vám líbí trendy plemeno mopsů, připravte se, že v létě bude mít váš miláček dýchací potíže a v zimě na sněhu ho budou zábst tlapky.

6. Správný výcvik

Možná si to denně neuvědomujeme, ale psychika zvířat může být pořádný oříšek. Proto výchově svého mazlíčka musíte věnovat velkou pozornost, jinak budete nešťastní oba dva. Je potřeba si nastudovat, jak zvíře uklidňovat, když se lekne, jak ho vhodným způsobem odměňovat i trestat.

7. Plán na 20 let

Počítejte s tím, že psi a kočky mohou žít opravdu dlouho. To není cynické konstatování, ale schválně, představte si, že v následujících 10, 15 či 20 letech se budete o někoho starat. Víte, co vás v následujících letech čeká? Chystáte se někam stěhovat? Nemá váš nastávající partner, se kterým se chcete v budoucnu sestěhovat, alergii na srst? Plánujete děti? Pokud si zvíře pořizujete se svým protějškem, s kým by zůstalo, pokud se rozejdete? Často se nechtěnými mazlíčky stávají zvířata, jejichž pánům se narodí dítě a pes je najednou vůči lidskému mláděti agresivní. Nebo jednoduše není na zvíře čas.

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama