reklama

Zbavte se závislosti na sladkém: Radíme, jak vydržet a nezbláznit se

Je jedním z vašich novoročních předsevzetí omezení cukru? Gratulujeme, děláte správnou věc. Jenže pokud jste na sladkostech závislá, nebude to jednoduché. Ale všechno jde, když se chce. Přinášíme návod.

Foto: iStock

Omezení cukru má nespočet benefitů. Po jeho vysazení nemáme tak častý hlad, vyčistí pleť se nám pleť a ztratí se únava. S cukrem taky souvisí příbytek hmotnosti, takže jestli je váš plán v tomto roce zhubnout, jde to s jeho omezením ruku v ruce. 

Cukr je ale neskutečně návykový a nejhorší je, že se v dnešní době vyskytuje téměř ve všem. Jak se ho tedy zbavit? 

1) Vykliďte spíž

Sejde z očí, sejde z mysli. V případě cukru to bohužel až tak moc neplatí, ale jedno je jasné - je rozdíl, zda máte čokoládu v šuplíku, nebo jestli se pro ni musíte trmácet pěšky do nejbližší večerky. Vyházejte ze spíže, šuplíků a ledničky všechny jednoduché cukry. Pokud si chcete šplhnout u kolegů a být prospěšní životnímu prostředí, tak cukrovinky nevyhazujte, ale přineste další den do práce. Jen vy se od nich držte dál.

2) Nejezte náhražky, ale kvalitní potraviny

Kam jsme se to dostali, že musíme psát o tom, aby člověk jedl opravdu reálné potraviny a ne žádné náhražky? Být sám sobě kuchařem a nepoužívat polotovary je zaručená cesta k úspěchu, nejen co se týče omezení cukrů. Vařte polévky, dělejte si saláty, nebojte se rýže, brambor, masa ani ryb. Všeho s mírou.

3) Čtěte si složení

Abyste mohli vysadit cukr, je potřeba si často nejdříve něco málo nastudovat. Málokdo si totiž uvědomuje, že bílý cukr není jenom v sušenkách a podobných, ale třeba i v rajčatové omáčce, jogurtech, fazolích v konzervě, cereáliích nebo zálivce na salát. Dívejte se na kolonku "sacharidy (z toho cukry)" a mějte na paměti, že čtyři gramy jsou přibližně jedna čajová lžička cukru. Jakmile si to uvědomíte, tak nejspíš ty snídaňové cereálie sami zase zpátky odložíte do regálu.

4) Jezte chytře

Snídaně bohatá na bílkoviny a zdravé tuky (jako třeba vajíčka s avokádem a zeleninou) je zdravý základ, po kterém hned nebudete mít chuť na sladké. Zasytí vás a vydržíte tak v pohodě až do oběda. Vyvarujte se cereáliím a chlebu s marmeládou, jsou to čisté cukry, po kterých vás brzo bude honit mlsná.

Krom toho je dobré mít vždy něco po ruce. Když budete mít mezi obědem a večeří hlad, sáhněte po nesolených oříšcích, chia pudinku nebo kouscích zeleniny s hummusem.

5) Více pijte

Málokdy si to přiznáme, ale na cukru se stáváme závislí. A když ho vysadíme, tak nás jako u každé jiné závislosti čeká pár dní nepříjemných abstinenčních příznaků. I proto je dobré pít v těchto dnech velké množství vody, která zaručí, že váš systém bude fungovat tak, jak má a abstinenční příznaky zmírní.

6) Pozor na "zdravá sladidla"

Hodně lidí se sice zbaví klasického bílého cukru, ale ten hned nahradí javorovým sirupem, kokosovým cukrem a medem. Ano, tyto alternativy sice obsahují více vitamínů a minerálů, ale naše tělo je zpracovává stejně jako klasický bílý cukr a stejně tak si na nich můžeme vypěstovat závislost.

Pokud hledáte něco sladkého na odpoledne, vyzkoušejte skořicový čaj, který v sobě má přirozenou sladkost, nebo jezte ovoce, jehož vláknina zajistí, že vám cukr hned tak nevyskočí. U pečení můžete místo sladidel přidat datle.

7) Není to sprint, vydržte

To nejdůležitější u vysazení nebo omezení cukru je vydržet, ale zároveň si uvědomit, že extrém nikdy není ta správná cesta. Změna se nemusí stát přes noc, je to dlouhý proces. Proto až si příště zase dáte sušenku, tak se za to netrestejte a neházejte celý svůj pokrok do koše. Každé další jídlo je vaší šancí, jak na zdravější a lepší život.

reklama
Doporučené recepty
    reklama