reklama

Sedm bizarních svatebních tradic ze světa: Neuvěříte, co jsou lidé schopni udělat

Rozbíjení nádobí a únos nevěsty je oproti těmto tradicím maličkost.

Foto: iStock

Svatba sama o sobě je obřad plný tradic, které se více či méně dodržují po celé generace. Všude na světě jde v podstatě o jedno a to samé, i když způsoby uzavírání sňatků se liší. Jaké zvyky a tradice jsou typické pro různé země světa?

Představte si, že by vám na hlavě místo rýže nebo nevěstiny kytice přistálo zkažené vajíčko nebo plivanec. Kde se vám to může stát?

Kruté Skotsko

V některých částech Skotska se nevěsty připoutávají ke stromu. A aby toho nebylo málo, lidé smíchají do kbelíku co nejnechutnější směs tekutin a poté ho na nevěstu vylijí. Představte si kombinaci zkažených vajec, zkyslého mléka a melasy. Někdy se takto polévají oba partneři. Takové ponížení je má prý nejlépe připravit na manželský svazek. 

Barevná Indie

Zatímco u nás jsme zvyklí na sněhobílé šaty, v Indii se obléká barevné sárí, a to nejčastěji červené barvy. Bílá je totiž ve východních kulturách brána jako barva smrti a smutku. K sárí taky patří barevné šperky a ruce a nohy potetované hennou. Jde o ornamenty, které mají znázorňovat štěstí, naději a lásku. Polibky na obřadu v Indii moc nečekejte. Ženich se totiž může nevěsty dotknout pouze při navlékání prstenu. 

Bolestivá tradice ve Francouzské Polynésii

Celá rodina nevěsty se musí ve Francouzské Polynésii poskládat do lidského koberce, po kterém ženich přechází.

Házení ořechů v Koreji

V Koreji hosté po obřadu házejí po novomanželích ořechy a švestky. Tipli bychom si, že je to trochu bolestivější než rýže, která se typicky hází u nás. Má to ale taky jinou symboliku. Novomanželé by totiž švestky a ořechy měli pochytat. Kolik jich chytí, tolik potomků budou mít.

Jižní Korea má taky zvyk, kdy je ženich po obřadu plácán několik desítek minut po nohách shnilými rybami. Pak se ovšem neumyje a jde s manželkou strávit svatební noc.

Opulentní Čína

Jedny svatební šaty jsou očividně málo. V Číně by totiž měla mít nevěsta hned sedmery. Na samotný obřad se obléká červená, která symbolizuje hojnost, a ženich září ve žluté či zlaté.

Dalším zvláštním zvykem je to, že ženich na svou novomanželku vystřeluje dřevěné šípy bez hrotů. Jakmile ji trefí, oba snoubenci šíp rozlomí napůl. Nejspíš to má symbolizovat vzájemnou budoucí spolupráci v manželství. 

Plivání v Keni

Jak zajistit štěstí ve vztahu podle afrických tradic? Plivnout nevěstě na hlavu a prsa. Tak činí její otec před odchodem nevěsty z vesnice. Taky se k nevěstě při odchodu nesmí otočit zády, jinak by se podle pověry proměnila v kámen. 

V Mauritánii se do svatebních šatů přibírá

Zatímco většina nevěst si u nás před svatbou hlídá, co jí, a snaží se nějaké to kilo do svých vytoužených šatů shodit, v Mauritánii je tomu právě naopak. Tam se ženy dokonce posílají do "tukových farem", aby nabraly na objemu, a tak i podle Mauritánců na kráse. 

reklama
reklama
reklama