reklama

6 znaků, že nejíte dostatek bílkovin a proč jsou důležité

O bílkovinách se zmiňují snad v každém časopise o zdraví a hubnutí. Proč jsou ale tak důležité a jak poznáte, že jich jíte málo?

Foto: iStock

Bílkoviny jsou základní stavební složkou organismu. Na co všechno mají vliv, kolik jich máme jíst a jak poznáme, že potřebujeme jejich příjem navýšit?

Bílkoviny jsou ve stravě člověka naprosto nezbytné, patří do skupiny tzv. makronutrientů, stejně jako tuky a sacharidy. Bílkoviny slouží k obnově a tvorbě buněk, takže souvisí s hojením a regenerací tkání. Proto třeba lidé, kteří hodně posilují (a potřebují tak optimálně regenerovat), mají větší nároky na jejich příjem. Z bílkovin jsou také složeny některé enzymy a hormony.

Kolik jich denně potřebujete a kde je najdete?

Člověk by měl denně zkonzumovat 0,8 až 1,5 g bílkovin na 1 kg své váhy. Bílkoviny jsou obsaženy v různých typech potravin, nejčastěji a nejlépe stravitelné jsou bílkoviny z masa, mléčných výrobků, vajec a ryb, najdete je ale i v rostlinné formě, jako například ve fazolích, některých druzích zeleniny, sóji a výrobcích z ní.

Jak poznáte, že vám bílkoviny chybí?

1) Máte pořád na něco chuť

Pokud i po větším jídle máte stále na něco chuť, může to znamenat, že do své stravy nezahrnujete dostatek bílkovin. Pokud jsou vaše jídla založená převážně na sacharidech, jako je rýže nebo těstoviny, pak je dost pravděpodobné, že máte v těle zvednutou hladinu cukrů, která vás nutí neustále něco jíst. Uberte na sacharidech a přidejte bílkoviny ve formě masa, fazolí nebo zeleniny, jako je například brokolice.

2) Jste často nemocní

Nemoc nesouvisí jenom s dobrou hygienou a dostatkem spánku, velkou roli hraje taky vaše strava. Dostatek zeleniny a ovoce je jasný, ale věděli jste, že bílkoviny jsou v případě onemocnění (a jeho prevence) taky důležité? Častá nemoc totiž znamená špatně fungující imunitní systém, jehož buňky se skládají právě z bílkovin.

3) Nemáte dost síly a bolí vás svaly

Pokud často cvičíte a nepociťujete žádný vývoj k lepšímu, tak vám nejspíš chybí bílkoviny pro optimální regeneraci a růst svalů. Zvláště pro aktivního člověka je tato složka potravy hodně důležitá, zkuste proto navýšit jejich příjem.

4) Nehojí se vám drobná poranění

Bílkoviny jsou nezbytné pro hojení a regeneraci tkání, takže je velmi pravděpodobné, že pokud se vám drobné odřeniny či jiná zranění pomalu hojí, chybí vám v těle základní stavební jednotky – bílkoviny.

5) Máte špatnou kvalitu vlasů, nehtů a pleti

Jemné a roztřepené vlasy, suchá pleť, třepení a špatná kvalita nehtů jsou prvními příznaky nedostatku bílkovin v těle.

6) Zadržujete vodu

Bílkoviny hrají důležitou roli v zadržování vody v těle. Pokud vám otékají nohy a kotníky, může to souviset s jejich nedostatkem.

Co vy a bílkoviny? Hlídáte si jejich příjem?

 

Macaulay Culkin se vyjádřil k odstranění Trumpa v Sám doma 2. Podpořil bizarní nápad | Video: Martin Krepindl
reklama
reklama
reklama