reklama

6 zázračných účinků ricinového oleje

Ricinovému oleji se v dnešní době nedostává takové pozornosti jako například kokosovému nebo arganovému oleji, ale mělo by.

Foto: iStock

Ricinový olej se získává lisováním se semen skočce obecného, jinak také ricinu či ricinovníku a je o dost hustší než například tolik opěvovaný arganový olej. Je to tím, že obsahuje o mnoho více vitaminu E a mastných kyselin, které skvěle působí na (nejen) pokožku a vlasy.

Jeho používání se traduje už ve starověkém Egyptě, kdy byl olej považován za elixír podporující imunitu. V ajurvédské medicíně se používá dodnes.

1) Podporuje růst vlasů, řas a obočí

Ricinový olej zlepšuje kvalitu vlasů a posiluje je, pomáhá taky vyrovnávat pH pokožky hlavy a tak snižuje riziko vzniku lupů a poškození vlasů.

Navíc obsahuje vitaminy, bílkoviny a mastné kyseliny, které vlasové folikuly vyživují a podporují jejich růst. Používá se proto při podpoře růstu vlasů, řas a obočí. Aplikujte pár kapek oleje na obočí, řasy nebo do vlasové pokožky každý večer před spaním.

2) Zlepšuje funkci jater

Zářivá pleť začíná uvnitř, proto má smysl používat ricinový olej k posílení jater. Jíst ho ale nemusíte, stačí ho používat na kůži lokálně. Kousek látky namočte v ricinovém oleji a přiložte na místo, kde se nachází játra - pod prsy na pravé straně. Nechte takto přiložené alespoň hodinu. Dobře funguje, když kolem omotáte něco, co udrží látku na místě. Ricinový olej napomáhá fungováni lymfatického systému a vylučování toxinů z těla. 

3) Ochrana proti vráskám

Olej proniká do hlubokých vrstev kůže a dokáže stimulovat produkci kolagenu a elastinu, složek, které jsou nezbytné pro pevnou a pružnou pleť bez vrásek. Rozetřete pár kapek ricinového oleje do pleti každý večer před spaním nebo je přimíchejte do vašeho vlastního pleťového krému.

4) Zmírňuje zažívací potíže

Pokud vás trápí zácpa nebo obecně pomalé zažívání, pak je ricinový olej skvělý pomocník. Používá se totiž i jako mírné laxativum a napomáhá k vylučování. Ohledně dávkování je nejlepší se poradit se svým praktickým lékařem. Ještě předtím, než začnete tímto způsobem olej využívat. Instrukce najdete ale i na některých výrobcích, doporučuje se začít s 15ml oleje a nikdy nepřekročit dávku 60ml.

5) Zklidňuje problémovou pleť

Ricinový olej je vynikající na vysušenou pokožku, ale pomáhá taky i při různých onemocněních, jako jsou dermatitida nebo ekzém. Obsahuje totiž antibakteriální a protizánětlivé složky a tak dokáže pleť hydratovat a zároveň bojovat proti bakteriím. Pomáhá tak se svěděním a zarudnutím.

6) Záchrana proti roztřepeným konečkům

Díky velkému obsahu mastných kyselin a vitaminu E, je ricinový olej skvělý pomocník v péči o vlasy. Naneste několik kapek oleje do dlaně, zahřejte a poté tekutinu naneste do délky vlasů. Počkejte 30 minut a poté smyjte šamponem, jak jste zvyklí. Pro opravdu hydratační bombu olej smíchejte s kokosovým olejem a vneste do vlasů přes noc (nezapomeňte vlasy do něčeho zabalit předtím, než ulehnete na polštář).

reklama
reklama
reklama