6 tipů pro spokojenější život: Tohle bude konečně fungovat
V lednu začínáte s čistým štítem a je tak nejlepší doba pro start nových návyků a začátky nových projektů. Jak na to?
Leden je úžasný měsíc. Je to začátek nového roku a s tím souvisí očekávání, naděje, naše sny a hlavně, máme zase čistý štít. Tento rok dokonce datum 1. ledna připadlo na pondělí, takže co víc si přát?
Právě teď je ta nejlepší doba na to odstarotvat vše, co chceme v novém roce stihnout. Jak to udělat, aby byl nový rok přesně takový, jaký si přejeme?
1) Stanovte si cíle na rok 2018
Nemusíte jich mít dvacet. Naopak, čím méně, tím lépe. Důležité je mít nastavené priority, které vám pomohou v rozhodování se, co je pro vás opravdu podstatné. Určitě si cíle, kterých chcete v novém roce dosáhnout, ať už se jedná o vztah, kariéru, rodinu, či cokoliv jiného. Pokud se vám věci těžko skládají do slov a vět, vytvořte si moodboard, ať už fyzický, či třeba na oblíbeném Pinterestu.
2) Velké cíle rozdělte na menší části
Vrhnout se do jiného kariérního odvětví nebo našetřit peníze na vysněný dům jsou velké cíle, které jsou relativně vágní a těžko uchopitelné. Proto popřemýšlejte nad tím, co potřebujete udělat, abyste se k těmto vašim cílům přiblížili. Může to být třeba oslovit vaši stávající síť kontaktů, dovzdělat se v určitém segmentu, nebo splatit dluhy.
3) Vše si zapište do kalendáře
Jakmile budete mít vaše malé cíle určené, zaneste si je do kalendáře. Kdy se musí stát to a to, abyste do konce roku stihli dokončit váš velký cíl? Dají se tyto malé cíle rozplánovat do ještě menších akčních cílů? K oslovení vaši sítě kontaktů například potřebujete nejdříve identifikovat, koho oslovit, a možná i oprášit váš životopis. Všechno si pečlivě do kalendáře zapište.
4) Zhodnoťte, co v roce 2017 nefungovalo
Definice bláznovství je opakování pořád těch samých věcí dokola a očekávání odlišných výsledků. Proto je zpětné hodnocení událostí tak důležité. Nechcete se přece zas a znova dostat do té samé nepříjemné situace. Navázali jste v roce 2017 přátelství nebo vztah, který vás vysává? Práce vás nebaví? Do toho fitka se ne a ne dokopat? Zhodnoťte, co za tím vězí, a zkuste na to jít jinak. Najít si přátele z jiného okruhu. Změnit práci nebo si o situaci alespoň promluvit s nadřízeným. A místo mučení se na běžeckém páse si najděte něco, co vás bude bavit. Třeba to budou rychlé procházky v parku.
5) Zapracujte na své síti kontaktů
Pro někoho je to přirozené, někoho ale samotná myšlenka jít s někým neznámým jen tak na kávu, vyloženě děsí. Potkávání lidí je ale nezbytné k tomu, abyste se jak mentálně, tak i třeba kariérně posunuli. Dejte si za cíl potkat se každý měsíc s určitým počtem lidí, kteří vás inspirují a dokáží poradit.
6) Ráno se buďte o něco dříve
Snadno se o tom mluví a hůře se to dělá. Všichni bychom potřebovali, aby měl den o kousek více hodin. A nejjednodušší cesta, jak to udělat, je pokusit se budit o hodinu dříve. Už jen z toho důvodu, že nebudete muset do práce spěchat, ale uděláte si snídani, možná kávu nebo čaj a zkrátka začnete den v klidu. Když k tomu ještě přihodíte pár minutovou meditaci, tak budete za vodou. Možná vám to nevydrží po celý rok, ale říká se, že po 28 dnech je už z toho zvyk, tak se zkuste kousnout alespoň na ten měsíc a uvidíte, zda je to pro vás, nebo ne.