reklama

6 jednoduchých rad, jak cestovat ekologicky

Doma a v běžném životě možná máte pár zvyků, které šetří planetu. Třídíte odpad, neplýtváte. Dokážete se ale chovat stejně zodpovědně i na cestách?

Foto: iStock

Napadlo vás někdy, že vaše dovolená může být zátěží pro přírodu? Každý potřebuje jednou za čas jednoduše "vypnout" a na nic nemyslet, ale ne na úkor okolí. Odpočívat, relaxovat a objevovat nová místa můžete udržitelně. 

Poprosili jsme Sandru Feltham, ředitelku Flagship CSR Consulting, která se touto problematikou zabývá, aby nám dala své rady a tipy, jak cestovat zodpovědně a s ohledem na planetu. Tady jsou:

1) Neplýtvejte vodou

Vždyť při čištění zubů nebo šamponování vlasů může být kohoutek klidně utažený. Vody je stále méně a každá kapka se počítá. Pokud jste v destinaci s pitnou vodou, nekupujte zbytečně vodu balenou. Když budete používat outdoorové lahve nebo znovu použijete PET lahev, planetu ušetříte od zbytečného plastu.

2) Vyvarujte se zbytečného odpadu

Zero-waste není jen fráze, ale důležitá část udržitelného chování. Berte si s sebou plátěnou tašku a nechtějte jednorázové igelitové pytlíky. Nepodporujte fast fashion a nekupujte si nové kousky oblečení, které jsou k moři letos "nutně potřebné". Alternativou je nákup z druhé ruky nebo výměna mezi kamarádkami. A vážně potřebujete nafukovací lehátka, plastové míče, jednorázové kelímky, příbory a podobně? 

3) Promyslete dopravu

Samotná doprava s sebou přináší velké znečištění, obzvláště pak cesta letadlem. Ta razantně zvyšuje emise a vysoký podíl CO2 škodí jak lidskému zdraví, tak přírodě. Je jasné, že do takové Asie na kole nedojedete, ale na místě pak cestujte co nejšetrněji. Na výlety po okolí choďte pěšky nebo na kole a hlavně zbytečně nenavštěvujte místa, kde svou přítomností člověk škodí okolí. 

4) Pozor na turistické atrakce

Zábavné parky, kde provozují například show s kosatkami a delfíny, obejděte velkým obloukem. Jde o byznys, za kterým stojí stresující život vodních tvorů v malém prostoru. Zábava se zvířaty k udržitelné dovolené nepatří. Jízda na slonovi, strkání hlavy krokodýlovi do tlamy, mazlení se s opicemi pro zvířata představuje velký stres. Během ochočování a výcviku jsou zvířata týrána a často je cvičitelé omamují, aby dosáhli jejich poslušnosti. Nepodporujte tento byznys.  

5) Nezapomeňte na ubytování

All-inclusive představuje zbytečné plýtvání s jídlem, takže je lepší se mu vyhnout a objevovat místní restaurace. Také v rámci udržitelnosti zkuste hledat méně energeticky náročné hotely například bez TV, s LED žárovkami a úspornými sprchovacími hlavicemi.

6) Vlastní kosmetika

Do kufru si přibalte přírodní kosmetiku, která pomáhá vaší pokožce, stejně jako planetě. Třeba šetrné (po)opalovací krémy nejsou rakovinotvorné a neznečišťují řeky, moře a půdy. Na památku si kupte raději ručně vyrobené suvenýry od místních umělců, a hlavně nekupujte suvenýry vyrobené ze slonoviny a podobných materiálů, protože tím podporujete pytlačení.

Na závěr. Užijte si dovolenou, relaxujte, objevujte, jen nezapomínejte na své okolí, aby pro něj vaše přítomnost nebyla velkou zátěží. Udržitelná dovolená není žádné drama.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama