reklama

5 způsobů, jak do sebe dostat více tekutin

Spolu s přicházejícím létem stoupá i potřeba po více tekutinách. Jak je do sebe dostat, i když na pitný režim často zapomínáte nebo vám obyčejná voda nechutná?

Foto: iStock

Teploty pomalu stoupají a spolu s nimi i větší důraz na pravidelný pitný režim. Často ale na pití zapomeneme nebo máme ten problém, že nám klasická voda zkrátka nechutná. Jak tedy udržet pravidelný pitný režim bez toho, aniž bychom sáhli po umělých nápojích doslazovaných cukrem?

Naše tělo je tvořeno z 55-60% z vody, která je součástí každého procesu, který v těle probíhá. Když nepijete dostatek vody, nedáváte svému tělu šanci se efektivně poprat s každodenním stresem, únavou a vaše zažívání, pleť a metabolismus trpí. Zvláště v léte jsou tekutiny potřeba, jelikož se více potíme a tak jich do sebe potřebujeme dostat o trochu více, než obyvkle.

Nejdříve je důležité si ale ujasnit, kolik tekutin byste vlastně měli vypít. To záleží na vaši tělesné aktivitě, jak se potíte, na vaši váze, na tom, jestli jíte potraviny, které už obsahují vody dostatek a podobně. Běžně se doporučuje pít v rozmezí 2-3 litrů za den. Dobrým signálem, jak na tom jste, je vaše moč. Ta by měla být světla žlutá nebo až čirá. Pokud je tmavě žlutá, je to signál, že vody nepijete dostatek a měli byste příjem tekutin zvýšit.

Jak si zajistit pravidelný příjem tekutin (i když vám voda nechutná)?

1) Voda ozvláštněná ovocem

Pokud vás obyčejná čistá voda nebaví, pak není nic jednoduššího, než ji trochu ochutit ovocem. Můžete zvolit jahody, maliny, borůvky. Nebo jít cestou citrusů a k vodě vymáčknout citronovou, pomerančovou nebo grapefruitovou šťávu. Na závěr můžete ještě ozvláštnit lístky máty. Ideální je, když takhle vodu necháte stát přes noc, aby se šťávy a esence mohly uvolnit.

2) Teplé nebo ledové čaje

Nemusíte pít jen vodu na to, aby se to počítalo do vašeho příjmu tekutin. Skvělá varianta jsou taky různě čaje, ať už teplé, či studené. Po ránu je ale lepší začít teplým nápojem, i v létě, nastartuje se vám tak metabolismus a zažívání se dá do pochodu. Když do sebe totiž po ránu nalijete hned ledovou vodu, váš žaludek se spíše z toho šoku stáhne, než uvolní. V průběhu dne pak můžete sáhnout po ledových čajích. Dejte si ale pozor na ty v lahvi, většinou jsou plné cukrů. Někdy mají dokonce stejný (nebo i větší) obsah cukru jako coca-cola a to vám rozhodně moc neprospěje.

3) Nastavte si budík, který vám pití připomene

Pokud na pití často zapomínáte, nastavte si na telefonu pár budíků, které vám to, že se máte napít, připomenou. Nejlepší je, když pijeme v průběhu celého dne, ne dvě velké sklenice ráno a dvě před spaním.

4) Mějte na stole vždy karafu s vodou

Na místě, kde pracujete, nebo kde se nacházíte, mějte neustále nádobu s vodou nebo čajem a sklenici. Je to sice jednoduchý trik, ale pomáhá, kdykoliv si totiž usmyslíte, že byste se trochu napili, nemusíte vstávat a máte vodu hned po ruce. Uvidíte, že brzo ze stolu zmizí.

5) Pijte smoothies

Smoothie aneb tekutý mix ovoce a zeleniny je úžasný způsob, jak dodat vašemu tělu tekutiny. Místo mléka (nebo vaší rostlinné varianty) do smoothie přidejte vodu nebo kokosovou vodu. Pokud vám chybí krémovost, můžete přidat avokádo, ořechové máslo, mražený banán nebo cuketu. Velmi dobrá kombinace je listový špenát, banán, avokádo, trocha ořechového másla a kokosová voda. Máte tak dva v jednom - výbornou snídani plnou vitaminu a minerálů a dostatečný příjem tekutin po ránu.

Jelínek: Bilesová měla být hrdinka, sportovci jsou pod tlakem, chodí i výhrůžky smrtí | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama