reklama
 

5 věcí, které byste v novém roce měli přestat dělat

S blížícím se novým rokem nás začíná pálit i otázka, co bychom v dalším roce chtěli udělat jinak. Přečtěte si, které zvyky byste měli možná přehodnotit.

Foto: iStock

Konec roku je skvělý čas k tomu, zapřemýšlet nad tím, co byste chtěli v dalším roce ve svém životě změnit. Inspirovat se můžete těmito tipy na zvyky, které vaší mysli zaručeně neprospívají.

Co si do dalšího roku nenést s sebou?

Bát se změn

Ať už jde o kariérní změnu, ukončení vztahu, nebo stěhování se do jiného města, změna není vždy komfortní. Pocit, že bychom se měli bát neznáma, je v nás dost hluboko zakořeněn. Abyste nenechali strach ovládat váš život, musíte na tom často pracovat. A to nejlépe tak, že vystoupíte ze své komfortní zóny a budete se strachům vystavovat. Čím častěji, tím jednodušší to bude. Začněte s malými věcmi a postupujte až po to, co vás doopravdy děsí.

Obklopte se lidmi, kteří mají rádi změnu a zkoušení nových věcí. Naopak zůstaňte daleko od negativních lidí, kteří vám dávají pocit, že situace, ve které se právě nacházíte, nemá žádné východisko. 

Snažit se všem vyhovět

Asi jsme všichni zažili situaci, ve které jsme chtěli říct ne, ale stejně jsme se nakonec rozhodli pro ano. Začíná to jako podpora kamaráda a končí vyhýbáním se sporům a hádkám. Problémem je to ve chvíli, kdy se neustále jen snažíme vyhovět druhým a zapomínáme tak na sebe. 

To, že dáváte až moc energie druhým a neumíte říkat ne, poznáte podle toho, že je pro vás obtížné hájit si svůj vlastní názor nebo vás až moc trápí, že je na vás někdo naštvaný. Neustále se přetvařovat je vyčerpávající. Říct ne věcem, které dělat nechcete, z vás nečiní špatného člověka. Začněte odmítáním menších věcí a zapamatujte si, že je v pořádku postarat se nejdříve o sebe a své štěstí. 

Shazovat se

Když o sobě mluvíte v negativním světle, ať už jen sami pro sebe, nebo před ostatními, shazujete tím své sebevědomí. A ostatním tak dáváte příležitost k tomu, se k vám chovat stejně. Jedním z hlavních důvodů, proč to většinou děláme, je ten, že nemáme dostatečnou důvěru ve svoje schopnosti. Jsme svými nejhoršími kritiky. Začněte investovat více času do svého osobního štěstí - ať už je to setkání s kamarádkou, která vám vždy zvedne náladu, nebo nějaká zábavná činnost. Budete se cítit lépe a sebedůvěra poroste.

Žít minulostí

Pokud jste frustrovaní tím, kde se právě v životě nacházíte, je jednoduché žít minulostí, abyste se vyhnuli přemýšlení nad přítomností. Když se ale přistihnete, že si neustále jen připomínáte své staré úspěchy nebo neúspěchy tak moc, že si ani neužíváte, co se zrovna děje před vašima očima, je čas zatáhnout brzdu. Pokud jste někomu ublížili nebo vám bylo ublíženo, odpusťte a pohněte se dál. 

Začněte žít více přítomností. Můžete si třeba pořídit deník, do kterého si každý večer zapíšete, za co jste zrovna teď ve svém životě vděční. 

Přemýšlet více, než je zdrávo

Důležitá rozhodnutí je potřeba zvážit, ale mnoho z nás v současné době až příliš přemýšlí nad nedůležitými věcmi. Což nás staví do situace, kdy jsme vystavení konstantnímu stresu a jsme emočně vypjatí. Zkuste se soustředit na to, žít teď a tady a pořád jen nepřemýšlet nad minulostí nebo budoucností. Za zkoušku stojí meditace. 

Pětileté děvče kopíruje celebrity. Zvládne Angelinu Jolie i Serenu Williams | Video: Instagram/Stefani Chaglar

Mohlo by vás zajímat

reklama
reklama
reklama