5 tipů, jak žít kvalitnější, šetrnější a zdravější život
Začalo to jídlem. Nejprve jsme začali řešit, co jíme, odkud potraviny pochází a co obsahují. Podobný přístup se však postupně rozšiřuje na všechny oblasti života.
Kde tedy začít, když chcete žít lepší život a prospět nejen sobě, ale třeba i životnímu prostředí?
Kvalitní jídlo
Už dávno nejde jen o hubnutí, ale hlavně o to, abychom do těla nepřijímali zbytečnou chemii a látky, o nichž nevíme, jak se za příštích deset let na našem organismu projeví. Nemusíte začít jíst jen bio ovoce a zeleninu, ale zkuste se pro začátek vyhýbat průmyslově zpracovaným potravinám. Třeba proto, že jsou návykové a svádí k přejídání. Obsažená aditiva také zabíjí přirozenou mikrofloru ve střevech. Zejména barviva pak zvyšují pravděpodobnost vzniku rakoviny.
Přírodní kosmetika
O jídle se toho namluvilo mnoho, stále se ale moc neřeší, co si dáváme na pokožku. Přitom například parabeny mohou způsobovat alergie, mluvilo se také o tom, že parabeny v deodorantech a antiperspirantech mohou mít souvislost s rakovinou prsu. Ftaláty negativně ovlivňují pohlavní orgány a zejména u mužů mohou vést k neplodnosti. Některé synteticky vyrobené vonné složky pak nejdou odstranit ani v čističkách odpadních vod, a tak zůstávají pěkně dlouho nejen v lidském těle, ale i v přírodě. A tak lze pokračovat ještě pěkně dlouho. U přírodní kosmetiky tato rizika odpadají. Mimochodem, patří sem třeba i čisticí prostředky, v nichž je chemie mnohem agresivnější než v krémech, a i ty se už dnes dají sehnat v přírodní neškodné variantě.
Lokální výrobky
Pokud to jen trochu jde, lupujte to, co bylo vypěstováno nebo vyrobeno v našich končinách. Napadlo vás někdy, kolik benzínu je spotřebováno a kolik zbytečných výfukových plynů je vyprodukováno, když se do Česka dováží rajčata třeba ze Španělska, nebo dokonce z Číny? Přitom zrovna rajče se dá celkem snadno vypěstovat i tady, a navíc bude mnohem lépe chutnat, protože dozraje přirozeně a nikoli až "po cestě".
Hybridní automobily
I během vlastního každodenního cestování můžete myslet na životní prostředí. Ideální je samozřejmě jezdit na kole, ale někdy je to trochu nepraktické. Zkuste se tedy pomalu zbavovat dieselových motorů, protože jejich emisní stopa má negativní vliv nejen na životní prostředí, ale také přímo na zdraví lidí. Vždyť ve Francii je chtějí do roku 2040 úplně zakázat. Ideální jsou samozřejmě elektroauta, jenže nabíjeích stanic ještě zdaleka není tolik, aby se s nimi dalo pohodlně cestovat. Skvělým řešením jsou proto auta na hybridní pohon. Hybridní vozy Toyota podle statistik přispěly v porovnání s podobně velkými a výkonnými konvenčními modely k úspoře přibližně 77 milionů tun emisí CO2 a pomohly ušetřit přibližně 29 miliard litrů benzínu.
Třídění odpadu
Průměrný Čech vyprodukuje za rok asi 200 kilogramů odpadu. Většinu z toho by přitom šlo znovu použít. Systém recyklace je důležitý nejen z důvodu, abychom jednoho dne nazavalili celou planetu odpadky, ale také proto, že šetří další zdroje. To znamená, že pokud se například použije již použitý papír, zabráníme dalšímu kácení lesů, v případě plastů se nemusí nic znovu vyrábět, těžit a podobně. Kromě toho, že přestanou mizet lesy, tak nebudou ani zbytečné emise z továren, zbytečné toxické odpady, zbytečná spotřeba uhlí a ropy k výrobě energie. Zároveň bychom se ale měli snažit produkovat odpadu co nejméně.