reklama

5 tipů jak naučit dítě jezdit na snowboardu: Správná výbava a první kroky

Máte doma předškoláka? Možná je ten správný čas začít zkoušet jízdu na prkně. Chce to především správnou výbavu i pevné nervy.

Foto: iStock

Více než to, kolik je vašemu dítěti let, je důležité, aby váš malý "snowborďák" měřil minimálně sto centimetrů. Každý rodič to vnímá jinak a každé dítě je jinak učenlivé, ale obecně je nejlepší začít se základy lyžování a teprve potom zkusit snowboard.

1) Ideální délka- od země k bradě

Ideální délka snowboardu je od země k bradě dítěte. Kratší prkno je lépe ovladatelné, s delším by dítě mohlo být neohrabané. Navíc platí, že čím novější prkno pořídíte, tím bude mít ovladatelnost lepší. Pozornost věnujte i samotnému vázání. Důležité je jeho správné nastavení, které by měl ideálně provést odborník. Špatně nastavené vázání je nejvíce znát při projíždění zatáček.

2) Dobré boty jsou základ

"Boty musí být pohodlné a volnější než u lyží. Je důležité vybírat je podle šířky snowboardu. Nesmí být příliš velké a přesahovat vpředu přes prkno. Mohlo by se stát, že v zatáčce dítě zavadí botou o sníh a spadne. Právě tahle maličkost je častou příčinou karambolů. Výběr snowboardových bot byste měli rozhodně konzultovat s odborníkem, protože mnoho rodičů se snowboardovými botami nemá osobní zkušenost a má tak tendenci vybírat botu na prkno podobně jako lyžáky," říká Lukáš Jusko, z celosezónní půjčovny lyží a snowboardů Simplerent.

3) Bez helmy ani jednu otáčku

S nehodami souvisí i další důležitá součást výbavy - chránič páteře. Stejně jako na lyžích i v tomto případě páteřák chrání dítě při pádu, kolizi s jiným jezdcem či překážkou. Helma je v dnešní době už naštěstí samozřejmostí. Poučte své dítě také o bezpečném chování na sjezdovce - nezastavovat tam, kde se kříží sjezdovky nebo pod hranou, kde se mírný svah mění na prudký. 

4) Poprvé na rovině

"První karambol by mohl dítě odradit od dalších pokusů. Je proto nesmírně důležité vybrat to správné místo. Ideální je téměř rovina. Čím větší kopec, tím větší riziko nehod a vtisknutí špatných návyků. Vhodným prostředím jsou třeba širší zasněžené cesty, samozřejmě bez motorových vozidel a s co nejmenším počtem lidí. Pokud už zvolíte rovnou kopec, pozor na to, aby svah byl dostatečně široký s dojezdem do roviny," vysvětluje Lukáš Jusko.

5) Kdy na vlek?

Zde platí jedno zásadní bezpečnostní pravidlo. Každé dítě než samotné vyrazí na vlek, musí zvládat obsluhu vázání, to znamená umět ho zapnout. Ujetý snowboard je velmi nebezpečný pro ostatní návštěvníky sjezdovky. Když ho toto naučíte, můžete vyrazit na "pomu". Rodič musí být vždy před dítětem. V opačném případě riskujete jeho zdraví, své nervy a možná i naštvané kolemjdoucí či obsluhu. Pokud jedete před dítětem, jednoduše vystoupíte a na konci vleku mu pomůžete.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama