4 zaručené tipy proti chrápání: Pomůže zhubnutí nebo laserová operace
Není nic horšího, než když se celou noc budíte, protože partner chrápe. Nebo když svého muže najdete ráno v ležet v obýváku na gauči, protože jste "řezala dříví" vy. S chrápáním se nemusíte smířit, odstranit problém můžete různými způsoby.
Pokud váš partner chrápe, můžete si pořídit špunty do uší nebo chodit spát do vedlejšího pokoje. Jenže to není úpně praktické a ani to neprospěje vašemu vztahu. Jak se tedy chrápání zbavit?
1) Zhubněte pár kilo
Vznik chrápání negativně ovlivňuje obezita nebo nadváha. Tuk se totiž ukládá nejen pod kůží na těle, kde je vidět. Střádáte si ho také uvnitř těla (jde o tzv. viscerální tuk) kolem orgánů a mimo jiné i v oblasti dýchacích cest. Zejména oblasti kořene jazyka, měkkého patra a stěny hltanu. Dochází tím k zúžení dýchacích cest a člověk má tendenci k chrápání. Už shození pěti sedmi kil může mnohé změnit.
2) Změňte polohu při usínání
Lidé, kteří mají tendence k chrápání, by neměli usínat na zádech, protože tato poloha chrápání umocňuje. Pokud usínáte na boku nebo na břiše, máte větší šanci dopřát svým spolunocležníkům klidnější noc. Ideální je spát na břiše, kdy máte paži položenou pod polštářem, na kterém ležíte. A pokud se během noci stále převalujete zpět na záda, vyzkoušejte tento tip: Zašijte si do zadní části pyžama tenisový míček. Ten zabrání převalování ve spánku na záda.
3) Zvlhčujte vzduch
Zvlhčování vzduchu pomáhá jedincům, kteří trpí alergiemi nebo chronickou rýmou. "Jako prevence proti chrápání je také dobré doma používat zvlhčovače vzduchu, protože suchý vzduch může být pro naše sliznice dráždivý a způsobovat chrápání. Do zvlhčovače můžete dát bylinné extrakty z máty nebo eukalyptu, které dobře působí na uvolňování dýchacích cest," říká Jan Kastner, odborník na spánkovou medicínu z Perfect Clinic. Před usnutím je přímo žádoucí pořádně vyvětrat vzduch v místnosti,kde spíte.
4) Zkuste laserovou operaci
Pokud nezabere nic z výše zmiňovaných rad, je na řadě laserová uvuloplastika. Ta se provádí u klasických "chrápačů" (ne apnoiků). Jedná se o operaci v místním znecitlivění, zákrok by se mohl přirovnat k návštěvě u zubního lékaře. Samotný úkon se provádí ambulantně, nebolí a obnáší snesení "přebývající" části měkkého patra laserem. Nutno dodat, že méně příjemné jsou bolesti v pooperačním období přirovnávané svou intenzitou k angíně.