reklama
 

4 důvody, proč se vykašlat na počítání kalorií

Počítáte kalorie a cítíte se neustále unavení a ve stresu? Nejste v tom sami. Přečtěte si, proč se do počítání kalorií raději vůbec nepouštět.

Foto: iStock

Počítání kalorií je jeden z nejjednodušších způsobů, jak zhubnout. Alespoň s touto informací do toho mnoho lidí jde. Nepotřebujete žádné velké výživové zkušenosti, zkrátka si jen otevřete kalorické tabulky a počítáte. A kdybyste chtěli, nemusíte ani do posilovny, a přesto zhubnete. To zní jako sen, nebo ne?

Není to ale tak růžové, jak by se na první pohled mohlo zdát. A když nad sebou nemáte ten správný dohled, můžete si i docela ublížit. Proč počítání kalorií není až tak dobrý nápad?

1) Soustředíte se na kvantitu místo kvality

Pokud počítáme kalorie, tak se právě ty stanou hlavním měřítkem, jak dobře nebo špatně si vedeme. Důležité je to, jak moc jíte, než co a jaké živiny. Takže se třeba stane, že raději omezíte snídani, aby vám zbylo na dezert po obědě. To není nic moc, co se týče návyků zdravého stravování, a v dlouhodobém měřítku vám to může spíše uškodit. Obzvláště problém budou mít povahy s tendencemi k perfekcionismu.

2) Není to udržitelný koncept

Pokud hledáte změnu životního stylu, v počítání kalorií ji nenajdete. Tento koncept vás totiž neučí, co opravdu jíst, ale jak moc. Navíc vás asi vyhledávat si kalorické tabulky před jídlem a zapisovat si je do notesu začne časem docela štvát. Nehledě na to, že z večeře v restauraci se stává noční můra.

3) Může to být spouštěč nezdravých návyků

Můžete velmi snadno zajít dost daleko. Počítání kalorií jako takové určitě není špatné. Pokud vás činí šťastnými vědět, že se držíte v určitých mantinelech, nepotřebujete stále hledat kalorické tabulky a umíte žít s tím, když vám to občas ujede, je to určitě v pořádku. Pokud ale začnete pozorovat, že se objevují pocity viny a jste nešťastní, jakmile se nevlezete do svého počtu kalorií na den, zbystřete.

Pokud se vyhýbáte tomu, jít s kamarády na večeři nebo oběd, jenom kvůli tomu, že se chcete držet ve svém kalorickém rámci, něco není v pořádku. Stejně tak, jako když už při jedení vašeho dezertu přemýšlíte nad tím, jak dlouho budete muset strávit na páse, abyste ho "vyběhala".

4) Jídlo si neužíváte

Jídlo v sobě obsahuje dvě složky. Palivo a potěšení. Palivo, protože obsahuje živiny, které nutně potřebujeme k tomu, abychom mohli správně fungovat. Potěšení díky tomu, že jídlo (zvláště sacharidové bomby) napomáhá vytvářet hormon serotonin aka "hormon štěstí". Počítáním kalorií se často z jídla stává bohužel pouze to palivo a ne něco, na co se můžete těšit po cvičení nebo dlouhém dni. Jídlo samozřejmě není odpovědí na všechny naše otázky, ale je fajn si dát to, na co máme chuť, a soustředit se na to, co naše tělo potřebuje, místo toho, kolik to má kalorií. Život je krátký a jídlo byste si měli užívat.

Související

reklama

Komerční tip

reklama